Back to All Events

Maruša Štibelj in David Almajer: SLOVAR PRIKRITIH ŽALOSTI


  • Galerija Media Nox 12 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia (map)

MKC Maribor in galerija Media Nox vabita na otvoritev razstave SLOVAR PRIKRITIH ŽALOSTI avtorskega dvojca Maruše Štibelj in Davida Almajera, ki se bo odvila v petek, 8. 11. 2019, ob 18. uri v prostorih galerije.

Avtorja Maruša Štibelj in David Almajer (Flamma Stoneware) sta tokrat združila ustvarjalne moči dveh različnih tehnik - kolaža in keramike, ter ju povezala v vizualni prevod Slovarja prikritih žalosti (avtorja Johna Koeniga).

O RAZSTAVI

"Koenigov namen je zapolniti luknje v (predvsem) angleškem jeziku, še zlasti na področju poimenovanja čustev. To počne tako, da na novo »izumlja« besede in jih dopolni z definicijo čustvenega stanja, tistega seveda, za katerega sicer beseda še sploh ni obstajala.

Avtorja, ki sta se v nadaljevanju odločila za likovni prevod omenjenega Koenigovega besedila, pravita, da »dandanašnji svet močno potrebuje čustveni jezik in Slovar prikritih žalosti se ne bi mogel začeti pisati ob bolj primernem času«.

To je njuna popolnoma prva skupna razstava v tolikšnem obsegu. Kolažne podobe Maruše Štibelj in keramični elementi Davida Almajerja delujejo kot mozaično delo, pri katerem imata oba avtorja prostor za lastno ustvarjalno svobodo in avtentični pristop. Vsak zase sta namreč že dolga leta plodna in prepoznavna ustvarjalca, ne le v Kranju, kjer živita, temveč tudi širše. Zatorej ni čudno, da so se njune poti tako ustvarjalno prekrižale in pri tem prepletle še likovne tehnike. "

Kuratorka razstave: Petra Čeh

Razstava bo na ogled do 28. 11. 2019.

O AVTORJIH

Maruša Štibelj (Kranj, 1986)

Diplomirala je iz likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Svoja dela razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah v Sloveniji in tujini. V letu 2018 je na Salonu lepih umetnosti v Parizu prejela nagrado žirije za delo »Chronically late«. Snov za kolaže išče v starih revijah in časopisih. Iz drobcev starih zgodb ustvarja nova razmerja, v katerih problematizira najrazličnejša vprašanja odnosov: med ljudmi, med spoloma, odnos družbe do posameznika in obratno – manipulativno močjo posameznika in njen vpliv. Nenehno poskuša širiti meje kolaža kot samozadostnega medija in pri tem ohranja originalni spekter barv, ki ga material poseduje. Je članica ZDSLU in Likovnega društva Kranj ter umetniški vodja festivala sodobnega kolaža KAOS. Umetnica živi in ustvarja v Kranju.

David Almajer (Kranj, 1978)

David je samostojni raziskovalec likovnih medijev. Ustvarjalni izraz najde v slikarstvu, kiparstvu, oblikovanju, uporabni umetnosti in glasbi. Kot umetniški vodja je sodeloval z različnimi neprofitnimi organizacijami. Slikarska dela je razstavljal doma in tudi na tujem, v domačem okolju je znan predvsem po stenskih poslikavah (ena bolj odmevnih je »Layer’s club special« na steni Layerjeve hiše v Kranju). Želja po raziskovanju materialov ga je vodila v svet keramike in tako je leta 2009 ustanovil lastni studio Flamma stoneware (Jenkova 4, Kranj). Pri tem se posveča raziskovanju naravnih materialov in različnim načinom žganja, oblikuje in izdeluje predvsem za končne naročnike (nagrade za Zlati Boben in Prešernovo gledališče, doprsni kipi in razne skulpture). Navdihuje ga alkimistična plat izdelovanja keramike, iz materialov, nabranih v naravi, meša glazure, ki jih uporablja na svojih izdelkih. V zadnjih letih gradi peči za žganje keramičnih izdelkov na drva. V letu 2019 je kot razstavljavec in eden od idejnih vodij sodeloval pri festivalu keramike Krog in krog v Kranju. Ob zaključku festivala je na Glavnem trgu v Kranju postavil peč za žganje izdelkov na drva in v nekaj urah dosegel 1350 °C, kar je slovenski rekord.

---ODPIRALNI ČAS GALERIJE---
tor. - pet.: 10:00 - 14.00 + 15:00 - 18:00
sobota: 10:00 - 13:00

foto: arhiv avtorjev

Earlier Event: November 8
Poezija na mestnih ulicah