Back to All Events

Ožuljeni jezik s Pinom Pograjcem

  • Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia (map)

Večer slamovske poezije

Ožuljeni jezik z gostom Pinom Pograjcem

Prvič na odprtem odru Vetrinjc BarCoda

 
»ne poznam njegovega imena,
raje upam, kot se dam bližini,
vem, da je ljubezen tu mesena« 

(Pino Pograjc, mesena vilanela)

Literarni cikel slamovske poezije Ožuljeni jezik je aprila praznoval sedmo obletnico. V sedmih letih je Mladinski kulturni center Maribor v sodelovanju s pesniškim društvom Slam zverine, Narodnim domom Maribor in Bando ferdamano izvedel preko sedemdeset literarnih prireditev, sedem predizborov za  državno prvenstvo ter dve državni prvenstvi. Na odrih v Vetrinjskem dvoru, nekdanjem Salonu uporabnih umetnosti, v Sodnem stolpu in še kje, se je zvrstilo okrog 800 nastopajočih mladih pesnic in pesnikov, med njimi že uveljavljeni slamerji in slamerke, pa tudi takšni, ki so svojo poezijo prvič javno delili z občinstvom. Uspelo nam je oblikovati publiko, ki nam zaupanje izkazuje z rednimi obiski in navdušenimi odzivi.

V torek, 9. maja 2023, ob 19.30 uri pripravljamo na dvorišču Vetrinjskega dvora naslednjega iz cikla rednih mesečnih večerov slamovske poezije, tokrat prvič pri izvedbi sodelujemo tudi s Kulturno-umetniškim društvom Coda, novimi najemniki prostorov v Vetrinjskem dvoru.

Dogodek bo odprt za vse slamovske pesnice in pesnike, ki bi se ponovno ali prvič želeli predstaviti z izvirno, avtorsko poezijo. Prijave nastopajočih zbiramo na naslovu ozuljenijezik@gmail.com ali preko zasebnega sporočila na facebook strani Slam zverin. Dogodek bo moderirala Mojca Frim, članica improligaške skupine Banda Ferdamana, z literarnim gostom Pinom Pograjcem pa se bo pogovarjala Ajda Strajnar, glavna urednica študentske revije Liter jezika.

                                               Vabljene in vabljeni na majski Ožuljeni jezik!

O literarnem gostu Pinu Pograjcu

Pino Pograjc, rojen leta 1997, je trenutno v zadnjem letniku študija anglistike in primerjalne književnosti na magistrski stopnji na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Odraščal je v Kamniku, kjer je kot najstnik na tekmovanjih v slam poeziji Pest besed v Mladinskem centru Kotlovnica prvič bral svoje pesmi pred občinstvom in nekajkrat zmagal.

Foto: Goran Tomčić

Leta 2016 je prišel v finale vseslovenskega tekmovanja v slam poeziji. Istega leta je Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra, ki jo je obiskoval, izbrala njegovo pesem, da šolo zastopa na natečaju Mala Veronika – strokovna žirija natečaja je njegovo pesem vključila med pet nominirancev za nagrado.

Med drugim je nastopal na pesniških dogodkih Ignor, Mavrične rime, Mlade rime, Obalne rime, Večer LGBT+ poezije in proze, Psevdonoč knjige (s pesniško skupino Psevdopoeti), Mali sejem knjig, na branjih ob svetovnem dnevu poezije, večerih Črne skrinjice ter na predstavitvah pesniškega prvenca v Ljubljani (v KUD Channel Zero, Vodnikovi domačiji, Galeriji ŠKUC, Cirkulaciji 2), Kamniku (v Kotlovnici), Škofji Loki (v sodelovanju z društvom Grable), Gornji Radgoni (v muzeju Špital), Novi Gorici (v sklopu festivala Knjige pod jelkami), Kranju (v Layerjevi hiši) in Kopru (v Centru mladih Koper). Med drugim je bil objavljen v slovenskih zinih in revijah Nebulae, Besedoholik, Liter jezika, Literarna krpanka, Dialogi, Zamenjave, Vpogled, Monstruma, Englist, Gejm in v ameriški študentski reviji Avatar.

Je del LGBTQ+ antologije Srca v igri in srednješolske antologije Mimobežnice. Leta 2021 je v kategoriji angleških haikujev zmagal na natečaju Študentskega društva Ikkyu, pristal je na prvem mestu v kategoriji poezije na natečaju II. Kamniške svetilke, ki ga prireja Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik, in v zmagal v kategoriji poezije na natečaju »Skupaj: upor, podpora, celjenje!«, ki ga je priredil Mladinski kulturni center Maribor. Leta 2018 je igral v predstavi Dogodek v mestu Gogi, ki jo je režiral Benjamin Zajc. Od 2020 do 2022 je pisal literarne kritike in prispevke za spletno platformo Stigma. Leta 2021 je semester preživel na študijski izmenjavi na St. Mary's College of Maryland v ZDA. Leta 2022 je pri natečaju Rdeča nit sodeloval kot del žirije. Istega leta je postal del selekcijske in organizacijske ekipe za Festival LGBT Filma v Ljubljani, najstarejšega filmskega festivala z LGBT tematiko v Evropi. Pesniške delavnice Braneta Mozetiča obiskuje, odkar je končal dodiplomski študij komparativistike z diplomsko nalogo Vloga družbene angažiranosti v poeziji Braneta Mozetiča in po tem stopil v kontakt s pesnikom.

Med pandemijo koronavirusa je odprl Instagram profil »composimulacra«, kjer večinoma objavlja (svoje) pesmi, napisane v angleščini. Leta 2022 je založba Črna skrinjica izdala njegov pesniški prvenec Trgetanje na pobudo urednika Dejana Kobana. Spremno besedo je napisala Veronika Razpotnik. Za zbirko je istega leta prejel nagrado za najboljši literarni prvenec, ki ga vsako leto podeli Društvo slovenskih pisateljev v sklopu Slovenskega knjižnega sejma.

Konec leta 2022 je bilo Trgetanje vključeno v seznam »Knjige leta« v Mladini. Leta 2023 se je pridružil mednarodnemu pesniškemu projektu POT-VOT (Poezija sodobnosti –  glasovi prihodnosti), s katerim bodo sodobni pesnice in pesniki obiskovali srednje šole. Istega leta ga je Alen Albin Širca izbral za enega izmed gostov Festivala Pranger. Istega leta se je pridružil programskemu odboru festivala angažiranega pisanja Festival Itn.


Dogodek organizirajo pesniško društvo Slam zverine in MKC Maribor - MKC Črka, v sodelovanju z Bando ferdamano, Narodnim domom, KUD-om Coda in s finančno podporo Mestne občine Maribor ter Ministrstva za vzgojo in izobraževanje - Urada RS za mladino. Dogodek spada v sklop literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo.

Dodatne informacije: petra.kolmancic@mkc.si; matic.acko@gmail.com