MKC Črka

Filtering by: MKC Črka
[RAZSTAVA] Besede kot les ...
Aug
9
to Dec 31

[RAZSTAVA] Besede kot les ...

BESEDE KOT LES …

RAZSTAVA OBLEČENIH KNJIG DIJAKOV SREDNJE LESARSKE IN GOZDARSKE ŠOLE MARIBOR

Hostel Pekarna // avgust – december 2024

 

Oblečene knjige so projekt festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru, ki ga MKC Maribor izvaja že od leta 1997. V projektu povabimo mlade ustvarjalce k oblikovanju izvirnih novih knjižnih »oblek« za aktualne knjige s področja leposlovja.

Letošnja kolekcija oblečenih knjig je avtorsko delo dijakov Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor. Mentorji, ki so sodelovali pri projektu so bili Mirjana Kumer, Marjan Kumer, Aljaž Fijačko in Vesna Kolenko. Do decembra 2024 bo razstava na ogled v prostorih Hostla Pekarna.

 

Na razstavi, ki vključuje izbrane pesniške zbirke letošnjega Festivala Pranger, so naslednje oblečene knjige slovenskih pesnic in pesnikov; Ana Pepelnik: to se ne pove (LUD Literatura), Tonja Jelen: Od točke nič (Litera), Nina Dragičević: AMPAK, KDO? (ŠKUC, Vizibilija), Vesna Liponik: Jabk (ŠKUC, Lambda) Denis Škofič: Tuskulum (Cankarjeva založba), Matjaž Zorec: Večerna zora (Hiša poezije, LJ), Zdrav Ko Riba/P. Repar: Pot z Unij in naprej (Koščak & Apokalipsa), Lara Božak: Z luknjami v prepihu (Lit. društvo IA, Črna skrinjica, LJ) in Miljana Cunta: Nekajkrat smo zašli, zdaj se vračamo (Slovenska matica).

Vitrina oblečenih knjig

 


Produkcija in izvedba: MKC Maribor v sodelovanju s Srednjo lesarsko in gozdarsko šola Maribor ter Festivalom Pranger; Maribor, 2024.

View Event →
Razstava: Snežaki v vrtcu
Nov
20
to Jan 31

Razstava: Snežaki v vrtcu

  • KC Pekarna in Kulturni inkubator (map)
  • Google Calendar ICS

RAZSTAVA REPRODUKCIJ IZ SLIKANICE SNEŽAKI V V VRTCU V POČASTITEV

110 LETNICE ROJSTVA PRILJUBLJENE PISTALJICE IN UREDNICE BRANKE JURCE TER MEDNARODNEGA DNEVA OTROK

RAZSTAVA: SNEŽAKI V VRTCU

Od 20. novembra da 2024 konca januarja 2025 // KC Pekarna

V letu 2024 mineva 110 let od rojstva pisateljice Branke Jurce (1914-1999), ki je med letoma 1915 in 1936 svoje otroštvo in mladost preživljala v Mariboru na naslovu Ob železnici 14, pozneje pa so do selitve v Ljubljano z družino živeli tudi na Pobreški in Ruški cesti. Ob začetku druge svetovne vojne se je pisateljica preselila v Ljubljano, kjer se je pridružila Osvobodilni fronti, za kar je dobila Partizansko spomenico. Po drugi svetovni vojni je postala urednica otroške revije Ciciban in kasneje revije Otrok in družina. Po nekaj letih dela v uredništvih se je posvetila predvsem otroški in mladinski literaturi. Ustvarila je mnogo mladinskih povesti, samostojnih zgodb, romanov in zbirk krajših pripovedi.

V pravljici Snežaki v vrtcu, ki jo je ilustrirala  Ančka Gošnik Godec, nastopata čarobna snežaka, med katerima se razplete ganljivo prijateljstvo. Posebna priložnost za vse nas, da se potopimo v čarobni svet snežnih radosti, občutij in skupnih trenutkov branja, ki bodo ostali v spominu kot neprecenljivi trenutki povezanosti! Knjiga je prvič izšla leta 1983 pri Mladinski knjigi v Čebelici, najstarejši slovenski knjižni zbirki, ki izhaja že od leta 1953, v njej pa je izšlo že več kot 400 naslovov. Leta 2023, 40 let po prvi izdaji, je doživela ponovni ponatis in je na voljo v knjigarnah.

Razstava reprodukcij iz slikanice je nastala v organizaciji Mladinskega kulturnega centra Maribor (programov MKC Črka, Slovenski dnevi knjige v Mariboru in Hostel Pekarna) v sodelovanju in s privolitvijo založbe Mladinska knjiga. Razstavo simpatičnih in razigranih snežakov posvečamo pisateljičinemu jubileju ter obeležitvi letošnjega mednarodnega dneva otroka, na ogled pa bo od 20. novembra 2024 do konca januarja 2025 v parku v Kulturnem centru Pekarna, v času veselega decembra pa tudi v izložbi Kulturnega inkubatorja na Koroški cesti 18.


Projekt poteka v sodelovanju Mladinskega kulturnega centra Maribor in založbe Mladinska knjiga.

Razstava je nastala s finančno podporo Mestne občine Maribor ter Javne agencije RS za knjigo.

View Event →

Pesniška zbirka Petre Bauman: Dan v zalivu
Dec
17
7:00 PM19:00

Pesniška zbirka Petre Bauman: Dan v zalivu

PREDSTAVITEV PESNIŠKE ZBIRKE PETRE BAUMAN

DAN V ZALIVU

Torek, 17. december 2024 // 19.00 // Klub KGB

»Nekega dne izveš za skrivnost, o kateri boš moral

molčati do konca svojih dni.«

Foto: Vladimir Gajšek

Pesniška zbirka Petra Bauman Dan v zalivu je zaradi fluidnosti, mehkobe in rahlosti besed, ki se porajajo iz narave, podobna zbirki haikujev, če izvzamemo omejujočo pesniško obliko.

Pesnica ubeseduje drobce in trenutke izvirajoče iz spomina, samorefleksije, čutnih izkustev in čustvenih odzivov, ki v človeku – ki nosi svetlobo, temo, ali oboje – preplavljajo njegov notranji zaliv.

Njena poezija nam prinese molk in prizanese z molčanjem.  Pesniška zbirka je izšla v okviru razpisa »Sončnice 2024«.

Petra Bauman je pesnica, moderatorka, dipl. novinarka in vsestranska ustvarjalka na področju umetnosti in kulture. V uprizoritvenem smislu jo zanimata predvsem gledališka in filmska umetnost. Piše poezijo in kratko prozo za otroke in odrasle. Moderira pesniške večere in javne prireditve. Živi v Mariboru. Leta 2008 je izšla njena prva pesniška zbirka Januar (Založba Pivec), leta 2019 pa druga z naslovom Paradiž (Založba Obzorja). Uvrščena je bila v finalni in polfinalni izbor državnega tekmovanja Pesniški turnir za naziv vitez / vitezinja poezije. Večkrat je bila njena poezija predstavljena v oddaji Literarni nokturno Radia Slovenija. Leta 2023 je mesec dni preživela na literarni rezidenci v Gradcu. Njena poezija je prevedena v nemški, angleški, srbski, hrvaški in grški jezik, deloma je tudi uglasbena. Letos je prejela tudi nagrado Onino pero za najboljšo kratko zgodbo. Oktobra 2024 je izšla njena tretja pesniška zbirka Dan v zalivu (Hiša poezije). Poezijo vidi kot že obstoječi jezik, ki ga je treba nenehno prepisovati in prevajati, hkrati pa je področje neizmerne kreacije. V svoji poeziji govori o sleherniku, slika podobe ljubezni, erosa, rodbine in minljivosti ter išče nove, še neposeljene svetove.

 

Vabimo vas tudi h knjižnemu kotičku Hiše poezije, kjer si bo mogoče priskrbeti izvod zbirke Dan v zalivu s podpisom in posvetilom avtorice.

 

VLJUDNO VABLJENE & VABLJENI!


Dogodek organizirata MKC Maribor, literarni program MKC Črka in Mariborska knjižnica

Partner izvedbe: KGB

Program MKC Maribor omogočata Mestna občina Maribor in Urad RS za mladino. Literarni večer spada v sklop literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija RS za knjigo.

 

View Event →
Predstavitev pesniških zbirk: V VSE SMERI
Dec
12
7:00 PM19:00

Predstavitev pesniških zbirk: V VSE SMERI

V VSE SMERI

PREDSTAVITEV ŠTIRIH PESNIŠKIH ZBIRK

Četrtek, 12. december 2024 // 19:00 // Kulturni inkubator

Naslovna grafika za literarni večer V vse smeri

Avtorica grafike: Melisa Ćehić

Na literarnem večeru, ki bo v Kulturnem inkubatorju potekal v četrtek, 12. decembra 2024, ob 19. uri bodo nastopile_i avtorice_ji mlajše generacije, ki so jim v letošnjem letu izšli prvenci ali nove pesniške zbirke, v katerih obravnavajo tudi LGBTQ+ tematiko. Prisluhnili bomo Hannah Koselj Marušič, Pinu Pograjcu, Špeli Setničar in Tomu Vebru.

Dogodek bo povezovala Tonja Jelen, za glasbo pa bo poskrbela Kaythrina.

 Po branju sledi pogostitev in druženje.

 

Vljudno vabljene_i!

 O AVTORICAH_JIH:

Hannah Koselj Marušič je diplomirala iz likovne umetnosti na Akademiji za vizualne umetnosti - AVA, v Ljubljani, trenutno pa je študentka magisterskega študija Videa, animacije in novih medijev na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje - ALUO, Univerze v Ljubljani. V jedru njene umetniške vizije leži zavezanost k raziskovanju transformacije skozi težke življenjske izkušnje. Življenjski izzivi postanejo katalizator, ki njene osebne izkušnje ali izkušnje njenih bližnjih preoblikuje v univerzalne zgodbe o moči in rasti. Prizadeva si, da bi njena umetnost postala platforma za iskrene izpovedi, transparentno ranljivost ter raziskovanje transformativne moči trpljenja, ki zaznamuje vsako človeško izkušnjo. Svoje intermedijske projekte je do sedaj razstavljala na mnogih nacionalnih in mednarodnih skupinskih razstavah in šestih samostojnih, v sodelovanju z inštitucijami, galerijami in festivali kot so DobaVaga, Laboratorium Venezia, Layerjeva hiša, Obalne galerije Piran, fundacija ULAY, Svetlobna Gverila, Rdeče zore, itd. Njeni avtorski kratki filmi so bili predvajani po filmskih festivalih doma in po svetu, npr., filma VSE JE ENO VSE JE VSEENO in Razcepljene konice pa sta bila tudi nagrajena. Njena poezija je objavljena v antologijah Bog si ga drka na nas in Poezija upora, ter na portalih LUD literatura in Vrabec Anarhist, oktobra 2024 pa je pri založbi Črna skrinjica izšel njen samostojni pesniški prvenec. Je aktivna članica kolektiva trup/a, ki redno izvaja performanse mrtve poezije.

 

Pino Pograjc (1997, Ljubljana) je končal dvopredmetni magistrski študiji anglistike in primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Odraščal je v Kamniku, kjer je na tekmovanjih v slam poeziji prvič bral svoje pesmi pred občinstvom in nekajkrat zmagal. Leta 2022 je založba Črna skrinjica izdala njegov pesniški prvenec Trgetanje, za katerega je dobil nagrado za najboljši literarni prvenec, ki se podeli v sklopu Slovenskega knjižnega sejma. Marca 2024 je izšla njegova druga pesniška zbirka, Trepete, pri založbi ŠKUC – Lambda, po izidu katere je dobil nagrado Mlado pero, ki jo časnik Delo podeli ob kresniku. Njegove posamezne pesmi so bile prevedene in objavljene v srbščini, makedonščini in nemščini. Novembra 2024 bo pri Črni skrinjici izšla njegova tretja zbirka, Megalomast in Izbruhijada.

 

Špela Setničar je radijska napovedovalka, voditeljica, scenaristka in pesnica. Zaključuje vzporedni magistrski študij na AGRFT in Filozofski fakulteti. Sinhronizira celovečerne animirane filme, reklame za luksuzne avtomobile, buržujske šampone, prebira zvočne knjige, piše scenarije in občasno stopa po odrskih deskah tujih gledališč. V poeziji jo navdihuje iskreno pripovedovanje, največkrat osvobojeno metafor in olepševanj. Pesniške zanke rešuje s humorjem, prav tako tudi izzive, s katerimi se v življenju vseskozi srečuje - včasih, kot Angel Pornstar (pesničin alter ego), spet drugič, kot posameznica, ki se s svetom vedoželjno srečuje. Njena prva pesniška zbirka Vse, kar ti moram povedati je estetski zapis o smrti, kot se je v spremnem zapisu izrazila njena dolgoletna prijateljica in pesnica Veronika Razpotnik. Vendar ne samo o smrti, temveč tudi o romantični destruktivnosti, ki jo povzročijo intenzivni odnosi, potovanja v neznano, spomini in navsezadnje ‒ smrtna bolezen. Vse kar počnemo, da bi se znova našli.

Tom Veber (Maribor, 1995) je pesnik, performer, vizualni umetnik, urednik in kulturni producent. Je samozaposlen v kulturi, član DSP in večkratni prejemnik JAK-ove štipendije za perspektivnega ustvarjalca na področju leposlovja. Poezijo objavlja v literarnih revijah 𝑆𝑜𝑑𝑜𝑏𝑛𝑜𝑠𝑡, 𝑃𝑜𝑒𝑡𝑖𝑘𝑜𝑛, 𝐷𝑖𝑎𝑙𝑜𝑔𝑖, 𝑀𝑒𝑛𝑡𝑜𝑟, 𝐿𝑖𝑡𝑒𝑟𝑎𝑡𝑢𝑟𝑎, 𝐴𝑝𝑜𝑘𝑎𝑙𝑖𝑝𝑠𝑎 in 𝑅𝑎𝑠𝑡. Uvrstil se je v finale Pesniškega turnirja 2019, 2022, 2024, zmagal na MKC-jevem natečaju »Ali govoriš emojščino«, na natečaju Naj pesem 2020 v sklopu festivala Dnevi poezije in vina, na natečaju za najboljšo kratko zgodbo revije 𝑆𝑝𝑖𝑟𝑎𝑙𝑎 v letu 2022 in na natečaju Fanny Haussmann za najboljši cikel pesmi v letu 2023. Njegove pesmi so bile objavljene na Hrvaškem, Madžarskem, v Grčiji, Franciji, Avstriji, Nemčiji, Rusiji in na Kitajskem, nekaj njegovih pesmi je bilo objavljenih tudi v nemški antologiji 𝑀𝑒𝑖𝑛 s𝑐ℎ𝑤𝑢𝑙𝑒𝑠 𝐴𝑢𝑔𝑒, kjer se s svojimi deli predstavljajo gejevski literati in umetniki iz celega sveta. Uredil je antologijo pesniške skupine 𝑃𝑠𝑒𝑣𝑑𝑜𝑝𝑜𝑒𝑡𝑖: 𝑀𝑖𝑙𝑖𝑚𝑒𝑡𝑒𝑟 𝑖𝑛 𝑝𝑜𝑙 in izbor del mladih slovenskih LGBTQ+ ustvarjalk_cev 𝑆𝑟𝑐𝑎 𝑣 𝑖𝑔𝑟𝑖. V sklopu festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru in projekta Maribor skozi rožnata očala organizira literarne večere z naslovom 𝑀𝑙𝑎𝑑𝑎 𝑠𝑙𝑜𝑣𝑒𝑛𝑠𝑘𝑎 𝐿𝐺𝐵𝑇𝑄+ 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟𝑎𝑡𝑢𝑟𝑎. Udeležil se je rezidenc v Kubedu, Schrattenbergu, Grazu, Dunaju in v Corku. Je avtor treh pesniških zbirk Točka preloma, Do tu sega gozd in Pordelih lic. Letos izide njegova četrta pesnika zbirka z naslovom Plesen in druge ljubezni.


Dogodek je del programa Maribor skozi rožnata očala.
Produkcija: Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor). Izvedba: MKC Maribor in program Maribor skozi rožnata očala.

View Event →
Ožuljeni jezik s Katjo Zakrajšek
Dec
10
7:00 PM19:00

Ožuljeni jezik s Katjo Zakrajšek

OŽULJENI JEZIK

VEČER SLAM POEZIJE S KATJO ZAKRAJŠEK

Torek, 10. december 2024 // 19:00 // Vetrinjski dvor

Banner grafika za decembrski ožuljeni jezik

Že deveto sezono v Mariboru poteka Ožuljeni jezik, mesečni cikel literarnih prireditev s slamovsko poezijo in uveljavljenimi pesniškimi gosti ter gostjami. Vsak drugi torek v mesecu Mladinski kulturni center Maribor z roko v roki z Narodnim domom Maribor, KUD Codo in Bando ferdamano gosti na odru Vetrinjskega dvora pesnice in pesnike, ki jim je blizu performativna poezija, vsakič pa se jim na odru pridruži izbrani gost ali gostja, ki ga oz. jo občinstvo bolje spozna v kratkem moderiranem pogovoru in literarnem nastopu. Decembrski Ožuljeni jezik bo seveda praznično obarvan, potekal bo v Vetrinjskem dvoru v klubu BarCoda v torek, 10. decembra 2024, s pričetkom ob 19.00 uri.

Foto: Gordana Grlič

Literarni dogodek je odprt za vse slamovske pesnice in pesnike, ki bi se ponovno ali prvič želeli predstaviti z izvirno avtorsko poezijo. Prijave nastopajočih zbiramo na naslovu ozuljenijezik@gmail.com ali preko zasebnega sporočila na facebook strani Slam zverin. Dogodek bo povezovala moderatorka in performerka Mojca Frim, z literarno gostjo tokratnega Ožuljenega jezika, Katjo Zakrajšek, pa se bo o njenem prevodu romana v pesmih Pesnica X (Morfemplus, 2024) ameriške pesnice in pisateljice Elizabeth Acevedo pogovarjala pesnica, literarna mentorica in vsestranska ustvarjalka Nina Medved.

Katja Zakrajšek je komparativistka in literarna prevajalka, ki jo posebej zanimajo afriške in afrodiasporske književnosti v evropskih jezikih, pa tudi druge nedominantne pisave. Je prejemnica nagrad Radojke Vrančič (2008), lirikonov zlát (2017), uvrščena na častno listo IBBY (2022) in Sovretova nagrajenka za roman Dekle, ženska, druga_i Bernardine Evaristo (2022). Kadar ne prevaja, piše o knjigah in njihovih kontekstih, zadnje leto pa tudi nastopa z branji palestinske poezije.

Knjiga Pesnica X ameriške pesnice in pisateljice Elizabeth Acevedo je roman v pesmih (in nekaj šolskih spisih). Xiomara ima šestnajst let, brata dvojčka, "kar preveč postave za tako mlado punco", priseljenske starše, strogo katoliško mamo, dvome o veri (kar je prepovedano), prvega fanta (kar je prepovedano), prijateljico Caridad, šolo, kjer se počuti nelagodno, novo profesorico angleščine, ki ji je dejansko mar, zvezek, ki ji ga je podaril dvojček in ki postane zavetje za vse neizrečene besede. Te postanejo pesmi, ki pripovedujejo njeno zgodbo in ki jih začne nositi na šolski pesniški krožek (kar je sicer prepovedano) ter na koncu ... na slam v legendarni Nuyorican Poets' Cafe. 

 

      Vabljene in vabljeni na praznični Ožuljeni jezik!


Dogodek organizira MKC Maribor - MKC Črka v sodelovanju z  Bando ferdamano, Narodnim domom Maribor, Kud Codo in s finančno podporo Mestne občine Maribor ter Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport - Urada RS za mladino. Dogodek spada v sklop literarnih prireditev MKC Črka, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo.

 

Dodatne informacije o prireditvi: petra.kolmancic@mkc.si, matic.acko@mkc.si.

View Event →
Ta veseli dan kulture v Kulturnem inkubatorju in Galeriji Media Nox
Dec
3
10:00 AM10:00

Ta veseli dan kulture v Kulturnem inkubatorju in Galeriji Media Nox

  • Galerija Media Nox in Kulturni inkubator (map)
  • Google Calendar ICS

TA VESELI DAN KULTURE

Torek, 3. december 2024 // Kulturni inkubator in Galerija Media Nox

Mladinski kulturni center Maribor se s pestrim dogajanjem v Kulturnem inkubatorju in Galeriji Media Nox tudi letos pridružuje vseslovenskemu prazniku kulture, ki pod imenom Ta veseli dan kulture poteka 3. decembra, na rojstni dan pesnika Franceta Prešerna.

Letos bodo na pobudo Ministrstva za kulturo kulturne ustanove po vsej Sloveniji 3. decembra vrata odprle že petindvajsetič zapored. Nič drugače ne bo v MKC Maribor, kjer vabimo na razstave in dogodke v Kulturnem inkubatorju in Galeriji Media Nox. Vsi dogodki so brezplačni.

GaLERIJA MEDIA NOX

RAZSTAVA PREHAJANJA: razstava študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru.

Izobraževanje in ustvarjanje na stičišču tradicionalnih likovnih tehnik in sodobnih vizualnih umetnosti predstavlja navdušujoč pristop, ki združuje zgodovinske umetniške norme z aktualnimi izrazi današnjega časa. Klasične slikarske, kiparske, grafične tehnike in risba se v študijskem procesu ne le ohranjajo, temveč se tudi nadgrajujejo s povezovanjem novih medijev in tehnologij. Mentorji, profesorji svoja umetniška znanja in izkušnje delijo s študenti in tako sooblikujejo bodoče likovnike.

Odpiralni čas: 10:00-14:00 in 15:00-18:00

Kulturni INKUBATOR

RAZSTAVA UTELEŠENJE: samostojna razstava Tyane Rendič in Tomaža Pavška, prejemnikov prve študentske nagrade za najboljši intermedijski projekt Mednarodnega festivala računalniške umetnosti - MFRU 2023.

Utelešenje je interaktivna razstava, ki raziskuje presečišče ženskega telesa, umetne inteligence in animacije. Z ukvarjanjem s temi temami razstava vabi obiskovalce k razmisleku o tem, kako tehnologija oblikuje naše razumevanje identitete, ženskosti in človeške izkušnje. prostor bo zasnovan tako, da spodbuja aktivno udeležbo, spodbuja dialog med obiskovalci, umetniki in tehnologijo.

Razstavišče Kulturnega inkubatorja // Odpiralni čas: 10:00-18:00

RAZSTAVA SNEŽAKI V VRTCU: razstava reprodukcij iz slikanice Snežaki v vrtcu v počastitev 110 letnice rojstva priljubljene pisateljice in urednice Branke Jurce.

Zunanja izložba Kulturnega inkubatorja in park pred Kulturnim centrom Pekarna

USTVARJALNA DELAVNICA: IZDELAJ ČAROBNO SVETILKO

Na tej posebni delavnici bomo skupaj ustvarili unikatne svetilke, ki bodo zasijale kot drobne zvezdice v vašem domu. S preprostimi materiali in veliko domišljije bomo ustvarili svetilke.

Središče Kulturnega inkubatorja // Začetek: 16:00

SOLANDIUM 2065

Solandium 2063 je eksperimentalna strateška 3D računalniška igra žanra solarpunk z vgrajeno umetno inteligenco, ki jo je razvil multimedijski umetnik Nejc Trampuž s svojo ekipo. Postavljena je v distopično prihodnost leta 2063, igralčeva misija pa je, da prek dialoga z UI snuje strategije za preobrazbo propadlega robotiziranega centra v ekološko skupnost - ali mu bo uspelo oblikovati trajnostno družbo?

Studio Kulturnega inkubatorja // Začetek: 17:00


View Event →
Strip preobrazba v živo
Nov
22
5:30 PM17:30

Strip preobrazba v živo

STRIP PREOBRAZBA V ŽIVO

Petek, 22. november 2024 // 17.30 // II. gimnazija Maribor

V petek, 22. novembra 2024 bo na II. gimnaziji Maribor v učilnici PL1 (pritličje, levo) potekal literarno-stripovski dogodek iz cikla LUD Literature Strip preobrazba v živo, na katerem bosta gostovala stripar Primož Krašna in preko spleta pesnica Lucija Stupica. Srečanje, ki se bo pričelo ob 17.30 in je namenjeno tako dijakom II. gimnazije Maribor kot širši javnosti.

Iz radovednosti, na kakšen način lahko kratka proza zaživi v novem mediju, sta si Stripburger/Forum Ljubljana in LUD Literatura zamislila projekt Strip preobrazba. Prav vse nas namreč zanima, ali lahko stripovske interpretacije kratke zgodbe dihajo kot avtonomne in izvirne umetniške stvaritve, ki ohranjajo spoštljivost do originala, s svojo vizualno pripovedno izrazno močjo – kombinacijo in součinkovanjem besedila in risbe – pa bralcem ponujajo svežo bralno izkušnjo.

Primož Krašna in Lucija Stupica bosta gostovala na strip preobrazbi v živo, pogovor pa bo med drugim posvečen pesmi V njeni odsotnosti iz zbirke Točke izginjanja. Strip Primoža Krašne je bil objavljen v letošnji avgustovski številki Literature 398. V debato o tem, kako sobivata strip in književnost ter kako je potekalo sodelovanje, bo avtorja zapletla pesnica, prevajalka in mentorica Nina Medved, ki na II. gimnaziji že vrsto let uspešno vodi literarni krožek.

 

O GOSTIH

Primož Krašna (1976) je slovenski likovni pedagog, stripar, vizualni umetnik in fotograf, trenutno zaposlen kot svetovalec za likovno umetnost na Zavodu RS za šolstvo. Prve stripe je avtor začel risati že v srednješolskem obdobju. V času študija je ustvarjal komične pasične in celostranske stripe, ki jih je objavljal v Mariborskih študentskih časopisih Varia in Spekter. Po letu 2001 so komične stripe zamenjali kontrastni in vsebinsko mračnejši pasični stripi. Avtor jih je zbral in jih leta 2002 objavil v svojem prvem stripovskem mini albumu z naslovom Črni kader. Prvemu je sledilo še šest mini stripovskih albumov: Življenje (2002), Stardust (2003), Furor (2003), Ko postanem žival (2003), Človeška narava (2004) in Sentimental journey (2004).

Lucija Stupica  (1971) je pesnica in oblikovalka interierjev. Njena zbirka Čelo na soncu (Beletrina, 2000) je dobila nagrado za najboljši prvenec. Sledili sta zbirki Vetrolov (2004) in Otok, mesto in drugi (2008) ter nagradi, nemška Hubert Burda in švedska Klaas de Vylder za priseljene avtorje. Točke izginjanja je naslov nove knjige, ki nosi letnico 2019.

 

Prijazno vabljene in vabljeni!


Organizacija: LUD Literatura v sodelovanju s Stripburger/Forum Ljubljana, Mladinskim kulturnim centrom Maribor, zavodom Dve luni in II. gimnazijo Maribor.

Dogodek je podprla Javna agencija za knjigo RS.

View Event →
Ožuljeni jezik s Petro Bauman
Nov
12
7:00 PM19:00

Ožuljeni jezik s Petro Bauman

VEČER SLAM POEZIJE

Novembrski Ožuljeni jezik z gostjo Petro Bauman

Torek, 12. november 2024 // 19.00 // Vetrinjski dvor

Še najbolj pa bom šel tja, kjer se ljudje ne nehajo smehljati,
kjer še gorijo divji ognji
in kjer te neznane roke še potegnejo v ples.

(Petra Bauman, Pot)

 

Ožuljeni jezik je cikel literarnih prireditev s slamovsko poezijo in uveljavljenimi pesniškimi gosti ter gostjami, ki ga že od leta 2016 izvajajo Mladinski kulturni center Maribor v sodelovanju s pesniškim društvom Slam zverine, Narodnim domom Maribor, KUD Codo in Bando ferdamano. Novembrski Ožuljeni jezik bo potekal v Vetrinjskem dvoru v klubu BarCoda, v torek, 12. novembra 2024, s pričetkom ob 19.00 uri.

Literarni dogodek je odprt za vse slamovske pesnice in pesnike, ki bi se ponovno ali prvič želeli predstaviti z izvirno avtorsko poezijo. Prijave nastopajočih zbiramo na naslovu ozuljenijezik@gmail.com ali preko zasebnega sporočila na facebook strani Slam zverin. Dogodek bo moderirala Mojca Frim, članica improligaške skupine Banda Ferdamana, z literarnim gostjo tokratnega Ožuljenega jezika Petro Bauman pa se bo o pravkar izdani knjigi njene poezije z naslovom Dan v zalivu (Hiša poezije, 2024) pogovarjala urednica, moderatorka in nekdanja urednica revije Liter Jezika Ajda Strajnar.


O PETRI BAUMAN

Petra Bauman se je rodila leta 1979 v Mariboru. Je pesnica, moderatorka, diplomirana novinarka, ki svoje delo vseskozi kombinira s svojo veliko ljubeznijo - gledališčem kot gledalka in kot igralka. Leta 2008 je pri založbi Pivec izdala svojo prvo pesniško zbirko z naslovom Januar. Njena druga zbirka Paradiž je izšla s pomočjo spletne kampanje pod okriljem platforme za financiranje kreativnih idej Adrifund leta 2019. Za kratko zgodbo Rojstni dan je prejela nagrado Onino pero 2024. Pravkar je izšla njena tretja pesniška zbirka z naslovom Dan v zalivu - zbirka je izšla pod okriljem založbe Hiša poezije v zbirki v knjižni zbirki Sončnica, vsa nora od svetlobe v okviru razpisa "Sončnice 2024", za objavo jo je izbrala Kristina Kočan. Pesmi Petre Bauman so prevedene v hrvaški in nemški jezik.

 

                                      Vabljene in vabljeni na novembrski Ožuljeni jezik!


Dogodek organizira MKC Maribor - MKC Črka v sodelovanju z  Bando ferdamano, Narodnim domom Maribor, Kud Codo in s finančno podporo Mestne občine Maribor ter Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport - Urada RS za mladino. Dogodek spada v sklop literarnih prireditev MKC Črka, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo.

Dodatne informacije: petra.kolmancic@mkc.si.

View Event →
Poezija na mestnih ulicah
Nov
12
to Nov 21

Poezija na mestnih ulicah

  • Različne lokacije v Mariboru (map)
  • Google Calendar ICS

POEZIJA NA MESTNIH ULICAH 2024

Od 12. do 21. novembra 2024 na desetih lokacijah v Mariboru

Na mariborskih ulicah in v izložbi Kulturnega inkubatorja na Koroški cesti boste lahko med 12. in 21. novembrom 2024 na plakatih prebirali poezijo izbranih slovenskih pesnikov in pesnic. Pesmi je vizualiziral mariborski grafični oblikovalec Uroš Lehner.

Plakatna akcija v organizaciji Mladinskega kulturnega centra Maribor že sedemnajsto leto s poezijo na mestnih ulicah nagovarja mimoidoče meščane in meščanke. Idejni pobudnik in selektor poezije je urednik in bibliotekar Nino Flisar. Gre za sožitje poezije z ilustracijami in grafičnim oblikovanjem, rezultat pa so estetsko privlačni plakati velikega formata, ki s svojo vsebino načenjajo aktualne in akutne teme današnjega sveta. Pri projektu sodeluje deset sodobnih slovenskih pesnikov in pesnic. Svoje pesmi so prispevali Meta Blagšič, Tibor Hrs Pandur, Jure Jakob, Nina Medved, Maja Miloševič Čustić, Zoran Pevec, Veronika Razpotnik, Nežka Struc, Denis Škofič, letošnji Veronikin nagrajenec, in April Veselko pod psevdonimom LETTEČE BESSEDE. Za vizualno plat plakatov je poskrbel Uroš Lehner – Ookie, grafični oblikovalec in ilustrator, ki že več kot deset let sodeluje pri projektu, in je priznan avtor vizualnih podob številnih kulturnih festivalov, knjižni izdaj ter drugih projektov.

PRIZORIŠČA POEZIJE NA MESTNIH ULICAH

Plakati projekta Poezija na mestnih ulicah bodo/so razstavljeni na naslednjih prizoriščih in lokacijah ter bodo na ogled v naslednjih terminih:

Mladinski kulturni center Maribor – Kulturni inkubator (Koroška cesta 18, Maribor), 12.–21. november 2024 projekcija plakatov v izložbo Kulturnega inkubatorja.

Plakatna mesta Snage Maribor, 12.—21. november 2024 

  Podhod Slavija City: Tibor Hrs Pandur Če je življenje

  • Glavni trg – DZS: Maja Miloševič Čustić Kaj me moti?

  • Titova cesta: Jure Jakob Ti, kosovka

  • Slomškov trg: Denis Škofič Večna lovišča

  • Slavija City: Zoran Pevec konec

  • Slavija City: Nina Medved Snežinka

  • Podhod Slavija City: Nežka Struc rotovž

  • Avtobusna postaja: April Veselko/letteče bessede razkrečena

  • Titova cesta: Meta Blagšič Nisva si enaka

  • Kneza Koclja: Veronika Razpotnik 2D lezba

 

Vabljeni k ogledu plakatov in branju poezije na mariborskih mestnih ulicah.

View Event →
Pasje dober prevod – druženje z Boštjanom Gorencem Pižamo
Nov
11
9:00 AM09:00

Pasje dober prevod – druženje z Boštjanom Gorencem Pižamo

Prevodni pranger

PASJE DOBER PREVOD - DRUŽENJE S PREVAJALCEM BOŠTJANOM GORENCEM PIŽAMO

Ponedeljek, 11. november 2024 // 9.00 // OŠ Bratov Polančičev

V ponedeljek, 11. novembra 2024, bo na Osnovni šoli Bratov Polančičev gostoval prevajalec Pasjega moža in Kapitana Gatnika Boštjan Gorenc Pižama, letošnji prejemnik nagrade Vasje Cerarja, ki jo za najboljši prevod podeljujeta Društvo slovenskih književnih prevajalcev in MKC Maribor. Srečanje je odprto za javnost.

Pasje dober prevod – druženje s prevajalcem Pasjega moža in Kapitana Gatnika bo potekalo v mali telovadnici OŠ Bratov Polančičev. Gosta bosta selektorica Alenka Veler in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, nastopil bo zbor Slavčki z zborovodkinjo Teo Bratovčak ter vokalna skupina OŠ Bratov Polančičev z vodjo Petro Gobec.

Prevajalec priljubljene stripovske serije za mladino Dava Pilkeya Pasji mož, Boštjan Gorenc – Pižama, je bil nedavno nagrajen z nagrado Vasja Cerarja za najboljši mladinski prevod 2024, ki jo podeljujeta Društvo slovenskih književnih prevajalcev in MKC Maribor. Tokrat se bo srečal z otroki in jim predstavil, kako se loti prevajanja stripov in kako se ob tem pogosto močno zabava.

Po šoli bodo razstavljena literarna in likovna dela učencev in učenk od 1. do 9. razreda, ki jo je pripravila knjižničarka Diana Tavčar Ročenovič. Učenke in učenci priljubljenemu avtorju in prevajalcu pripravljajo presenečenje.

Srečanje je odprto za javnost.

o prevodnem prangerju

Dogodek je del festivala Prevodni Pranger. Edini prevodni festival v Sloveniji Prevodni Pranger se je v prvih petih letih delovanja vzpostavil kot eden ključnih prostorov refleksije, analize in kritike literarnih in humanističnih prevodov pri nas, ki z vsakokratnim programom osvetli različne prevajalske izzive, specifike občinstva in jezikovne kombinacije.

Tudi letos Prevodni Pranger prinaša odličen nabor prevodnih pogovorov. Prvič se bomo podali med ciljno bralstvo priljubljene stripovske serije za mlade in se z otroki pogovarjali o zagonetkah, ki jih razrešujejo prevajalci pri svojem delu. Pretresli bomo zakonitosti priprave prevodov za sinhronizacije animiranih filmov za najmlajše, ki v polnosti zaživijo šele v (slovenski) interpretaciji. Potopili pa se bomo tudi v pereče vprašanje politične korektnosti in v kolikšni meri aktualni družbeni diskurzi usmerjajo prevodni proces.

Festival Prevodni Pranger bo potekal novembra in decembra 2024 v Mali dvorani Lutkovnega gledališča Maribor in na OŠ Bratov Polančičev v Mariboru.

Vsi dogodki bodo zvočno posneti in objavljeni na festivalski spletni strani. Prvi pa tudi v videoposnetku.


Dogodek poteka v partnerstvu z OŠ Bratov Polančičev, DSKP in Mladinskega kulturnega centra Maribor ter Mladinsko knjigo.

View Event →
Dan Maribora feat. MKC Maribor
Oct
20
10:00 AM10:00

Dan Maribora feat. MKC Maribor

dan maribora 2024

Z AVTOBUSOM NA ZAVRH IN OTOK

Nedelja, 20. oktober 2024 // 10.00 // zbirno mesto je Avtobusni kolodvor Maribor

Mesto Maribor 20. oktobra obeležuje dan prve pisne omembe Maribora, zato so na Mestni občini Maribor med 17. in 20. oktobrom 2024 pripravili pester nabor brezplačnih aktivnosti. Programu se z dvema dogodkoma pridružuje tudi Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor).

V MKC Maribor tako vabimo, da se udeležite enega od organiziranih izletov z avtobusom: odpeljali se bomo do Mariborskega otoka in na Zavrh.

10.00: »Z avtobusom na Zavrh«

Predstavitev obnove Štupičeve vile, Zavod za varstvo kulturne dediščine OE Maribor. Dva performansa mladih umetnikov na temo Maistrove poezije. Predstavili se bodo člani ekipe Banda ferdamana (Mojca Frim z ekipo) ter ekipa slemerskih pesnikov pod vodstvom Matica Ačka, Mladinski kulturni center Maribor.

10:00 »Z avtobusom v Kamnico, Račji dvor in Mariborski otok«

  • Račji dvor: predstavitev  zgodovine Račjega dvora. Vodi Suzana Vešligaj, Zavod za varstvo kulturne dediščine, OE Maribor.

  • Kamnica: Panoramski ogled Kamnice s ploščadi nad cerkvijo sv. Martina, ogled cerkve,  starega vaškega jedra in kulturnega doma v Kamnici. Razgovor z Manico Skelin in Brankom Casermanom o Kobancih in o snemanju lutkovne predstave Zverinice iz Rezije, Lutkovno gledališče Maribor.

  • Mariborski otok: Ogled Mariborskega otoka ter spoznavanje kulturne in naravne dediščine otoka s krajinsko arhitektko Katjo Berden in arhitektko Barbaro Lečnik, druženje z dr. Dragico Haramija, ki je v knjigi Mariborske vedute zbrala in analizirala tudi pripovedke, povezane z Mariborskim otokom. Zavod za varstvo kulturne dediščine OE Maribor in Mladinski kulturni center Maribor.

View Event →
Državno prvenstvo v slemovski poeziji
Oct
19
7:30 PM19:30

Državno prvenstvo v slemovski poeziji

OŽULJENI JEZIK

Deveto državno prvenstvo Slovenije v slemovski poeziji

Sobota, 19. oktober 2024 // 19.30 // Amfiteater II. gimnazije Maribor

»Slam vrača poezijo publiki oziroma jo vrača na ulice, človeku. S tem pa sporoča, da poezija ni nekaj zategnjenega, nedostopnega. To je nekaj, kar bi morali vsi z veseljem in strastjo spremljati, ker poezija takšna je – strastna.«

Gal Grobovšek, zmagovalec osmega državnega prvenstva v slamovski poeziji 

FB cover Državno prvenstvo v slam poeziji

Slovenska mreža partnerjev na področju slemovske poezije SloSlam, ki je bila ustanovljena leta 2016 in je usmerjena v razvoj slam poezije v Sloveniji ter v izobraževanje in izpopolnjevanje znanja in veščin umetnikov, ki ustvarjajo na tem področju, je med septembrom in oktobrom 2024 v sodelovanju z lokalnimi organizatorji pripravila pet predizborov, ki so potekali v Mariboru, na Ptuju, v Kranju, v Novem Mestu in v Celju. Na predizborih se je za finalni nastop kvalificiralo 10 finalistk in finalistov, ki se jim bo v skladu s pravilnikom mreže SloSlam v finalu pridružil tudi lanskoletni državni prvak. Nastopajoče in nastopajoči se bodo v soboto, 19. oktobra 2024, ob 19.30 v Amfiteatru II. gimnazije Maribor pomerili na devetem državnem prvenstvu v slamovski poeziji za naziv državnega prvaka oz. prvakinje.

Serija predizborov se je začela v kavarni BarCoda v Vetrinjskem domu v Mariboru, kjer smo 10. septembra dobili prva dva finalista, to sta Pilar Veselko in Mišel Amo Ristov. Na Ptuju, v kavarni Bodi, je 20. septembra potekal drugi predizbor, kjer sta se na državno prvenstvo uspešno kvalificirala Nika Rušt in Alen Harb. V Kranju  je predizbor potekal v Layerjevi hiši – 21. september je bil dan, ki si ga bosta zagotovo zapomnili Ana Pikelj in Ana Štular. Predzadnja dvojica, Ema Medved in Neža Prah Seničar, je bila izbrana v Novem Mestu, kjer je predizbor potekal v prostorih Založbe Goga 27. septembra. Zadnji dve finalistki smo dobili v Celju 2. oktobra, to sta April Veselko in Nika Gradišek. Kot rečeno, pa se je v finale po pravilniku državnega tekmovanja samodejno uvrstil tudi lanskoletni zmagovalec Gal Grobovšek. Program finala obsega kar nekaj novih, svežih imen z izrazito prevlado žensk, med finalisti in finalistkami pa je aktualni prvak ter tudi trije nekdanji državni prvaki oz. prvakinje, Mišel Amo Ristov (zmagovalec 2. državnega prvenstva leta 2017), Neža Prah Seničar (zmagovalka leta 2018) ter Nika Gradišek (zmagovalka leta 2022, ki se je kot prva slovenska predstavnica kvalificirala tudi za svetovno prvenstvo v slemovski poeziji).

Finalisti in finalistke se bodo pomerili na odru Amfiteatra II. gimnazije, novi slovenski državni prvak ali prvakinja pa se bo udeležil ali udeležila enajstega evropskega prvenstva v slemovski poeziji, ki bo potekalo decembra 2024 v Košicah na Slovaškem, kjer bo imel/a možnost, da se kvalificira tudi na svetovno prvenstvo v slamovski poeziji.

 

Dogodek organizira Mladinski kulturni center Maribor v sodelovanju s partnerji mreže SloSlam, moderirala pa ga bosta izkušena in priljubljena voditeljica Mojca Frim ter eden najuspešnejših slovenskih slemerjev Matic Ačko, ki je tudi med ustanovnimi člani organizacije WPSO (World Poetry Slem Organisation, s sedežem v Bruslju).

Nastope finalistk in finalistov bo budno spremljala in ocenjevala petčlanska strokovna komisija prvenstva, ki jo bodo sestavljale in sestavljali pesnica, producentka in prva državna prvakinja v slemovski poeziji Nina Medved, pesnik s slemovskimi izkušnjami Pino Pograjc, glasbenica in voditeljica knjižnega kluba Zala Kralj, pesnica in slemerka Mateja Mohorko ter pisatelj Tomo Podstenšek.

Tekmovalno komisijo prvenstva sestavljata urednica in moderatorka Ajda Strajnar ter mladinska delavka ter predstavnica organizatorja Mladinskega kulturnega centra Maribor Doris Špurej.

Denarno nagrado, honorar v višini 200 evrov bruto, bo zmagovalcu ali zmagovalki predala direktorica Mladinskega centra Maribor Marja Guček.

Priprava in produkcija video projekcije: Matic Ačko, MKC Maribor.

 

VLJUDNO VABLJENE & VABLJENI!


Dodatne informacije o prireditvi: Petra Kolmančič, koordinatorka programov MKC Maribor, petra.kolmancic@mkc.si ali Matic Ačko, MKC Maribor, matic.acko@mkc.si

Dogodek organizira MKC Maribor, literarni program MKC Črka v sodelovanju z mrežo SloSlam.

Partnerji izvedbe: II. gimnazija Maribor, Banda Ferdamana

Mreža SloSlam: MKC Maribor, Slam zverine, Založba Goga, Slamuraji, Layerjeva hiša, Kranska slama, Celjsko literarno društvo.

Program MKC Maribor omogočata Mestna občina Maribor in Urad RS za mladino. Literarni večer spada v sklop literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija RS za knjigo.

View Event →
Predstavitev pesniške zbirke Nine Medved: Rodna doba
Oct
15
6:00 PM18:00

Predstavitev pesniške zbirke Nine Medved: Rodna doba

PREDSTAVITEV PESNIŠKE ZBIRKE NINE MEDVED

RODNA DOBA

Torek, 15. oktober 2024 // 18:00 // Sodni stolp

»Napisati drevo.

Roditi knjigo.

Posaditi otroka

v morda pusto deželo,

okuženo s sramom

in rastočim

dvomom?«

Naslovnica zbirke Rodna doba

Foto: Živa Mijatović

Portret Nine Medved

Foto: Sami Rahim

MKC Maribor vabi na predstavitev pesniške zbirke Nine Medved Roda doba, ki bo v Sodnem stolpu v torek, 15. oktobra 2024, ob 18. uri. Pogovor z avtorico bo vodila Neža Prah Seničar.  Video projekcija: Vita Kolar & Dve luni, zavod za poetizacijo sveta.

O zbirki

Osrednje gibalo druge pesniške zbirke Nine Medved sta lepota in subverzivnost rodne dobe. Ta lirsko subjektko drži v napetosti med lastnimi in željami drugih, možnostmi, stigmami, oblikami dediščine in rodnosti, spremembami v intimi in paru. Vse se začne s preobrazbo pogleda – ko v ciklu Otrok opazuje otroke pri igri, ki preigravajo možne družbene vloge. V ciklu Slovar se igra nadaljuje, a to so jezikovne igre, ki se jih gre odrasel par, ko s prenovo jezika presnavlja skupni intimni svet. V ciklu Mama se razpre pahljača podob mater, z lastnimi telesi izpostavljenih družbenemu, medicinskemu, oglaševalskemu in drugim oblikam mikronasilja nad ženskami. V končnem, naslovnem delu zato poskuša lirska subjektka dobiti nazaj – svoje telo, jezik, oči, čustva, pri čemer ji daje moč fotoaparat, temeljno orodje za reprodukcijo podob. Rodna doba je pesniška zbirka, v kateri je »lastna soba« skrčena na telo in razpočena v mrežo mitov o odrasli ženski, materi, partnerki, umetnici. Pesmi spremljajo avtoričine analogne fotografije.

O avtorici

Nina Medved je pesnica, prevajalka, fotografinja in kulturna organizatorka, nagrajena z mednarodno listino Pont za perspektivne književne ustvarjalce (2021) in avtorica odmevnega pesniškega prvenca Drseči svet (JSKD, 2020), nominiranega za najboljši prvenec, ki je nedavno izšel v nemškem prevodu. Za svoje delo je v letu 2024 prejela tudi priznanje bronasti grb Mestne občine Maribor.

Vabimo vas tudi h knjižnemu kotičku Cankarjeve založbe, kjer si bo mogoče priskrbeti izvod Rodne dobe s podpisom in posvetilom avtorice.

 

VLJUDNO VABLJENE & VABLJENI!


Dogodek organizira MKC Maribor, literarni program MKC Črka.

Partner izvedbe: Lutkovno gledališče Maribor, Kulturna četrt Minoriti

 Program MKC Maribor omogočata Mestna občina Maribor in Urad RS za mladino. Literarni večer spada v sklop literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija RS za knjigo.

View Event →
Mariborski predizbor za 8. slovensko državno prvenstvo v slamovski poeziji
Sep
10
7:00 PM19:00

Mariborski predizbor za 8. slovensko državno prvenstvo v slamovski poeziji

VEČER SLAM POEZIJE

Mariborski predizbor za 8. slovensko državno prvenstvo v slamovski poeziji

Torek, 10. september // 19:00 // Vetrinjski dvor

 

Na literarnem dogodku v atriju Vetrinjskega dvora (Vetrinjc-BarCoda, Vetrinjska ulica 30, Maribor) bomo v torek, 10. septembra 2024, ob 19. uri gostili mariborski predizbor državnega prvenstva v slamovski poeziji, na katerem bomo dobili dva finalista, ki se bosta 19. oktobra 2024 na osmem državnem prvenstvu v slamovski poeziji v Mariboru potegovala za naziv državnega prvaka oz. prvakinje.

Naslovna fotografija dogodka Večer slam poezije

Pred državnim prvenstvom bo slovenska mreža partnerjev na področju slam poezije SloSlam, ki je bila ustanovljena leta 2016 (pod imenom SiSlam) in je usmerjena v razvoj, popularizacijo in promocijo slam poezije v Sloveniji ter v izobraževanje in izpopolnjevanje znanja ter veščin umetnikov, ki ustvarjajo na tem področju, organizirala še štiri predizbore, ki bodo potekali na Ptuju (kavarna Bodi, 20. september), v Kranju (Layerjeva hiša, 21. september), v Novem Mestu (Založba Goga, 27. september) in v Celju (2. oktober).

Mariborski predizbor v pesniškem slamu bo potekal v obliki tekmovanja, na katerem bosta strokovna žirija in žirija iz publike ocenjevali nastope prijavljenih pesnic in pesnikov. Nastopi bodo potekali v treh tekmovalnih krogov, na katerih nastopajoči in nastopajoče brez uporabe kostumov in rekvizitov predstavijo svoje avtorske pesmi, podrobni pravilnik tekmovanja je dosegljiv na spletnih straneh organizatorjev in na tej povezavi.

Strokovno žirijo predizbora sestavljajo pesnica in prevajalka Kristina Kočan, pesnica Meta Blagšič ter režiser, igralec in gledališki mentor Zoran Petrovič. Dogodek bo moderirala Mojca Frim. Za nastop se lahko prijavite na ozuljenijezik@gmail.com, preko ZS sporočila na facebook strani Slam zverine, ali na prizorišču v Vetrinjskem dvoru, pol ure pred pričetkom dogodka.


Podrobnejša predstavitev žirantk in žiranta:

Kristina Kočan (1981) je pesnica in prevajalka, avtorica štirih pesniških zbirk: selišča (2021), šivje (2018), Kolesa in murve (2014) in Šara (2008), ki je bila nominirana za najboljši prvenec leta. Konec leta 2018 je izšla večmedijska knjiga s|prehod, leta 2019 pa  je pri založbi Litera izšel njen kratkoprozni prvenec Divjad. Zbirka selišča je bila ovenčana z Veronikino nagrado ter nominirana za Jenkovo nagrado ter nagrado velenjica-čaša nesmrtnosti. Njena poezija je prevedena v več kot deset tujih jezikov in vključena v številne mednarodne antologije. V svojem prevajalskem delu se pretežno osredotoča na ameriške avtorje. Kot besedilopiska sodeluje z zasedbo Brest, s katero so izdali že dva odmevna albuma. Od leta 2023 deluje kot programska vodja festivala Dnevi poezije in vina.

Meta Blagšič (1979) je zaključila študij bibliotekarstva in sociologije kulture na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 2013 je zaposlena v Mariborski knjižnici. Ptice si pripenjam na prsi (2023) je naslov njene prve pesniške zbirke. Pesmi je objavljala v revijah Dialogi in Poetikon ter na spletnem portalu LUD Literatura. Nekaj njenih besedil v italijanskem prevodu je objavljenih v spletni reviji Fare voci (2024).

Zoran Petrovič (1980) je absolvent magistrskega programa režije na gledališki akademiji DAMU v Pragi, smer alternativno in lutkovno gledališče. Po predhodni izobrazbi je fizik in računalničar. Med leti 2006 in 2014 je bil predsednik in programski vodja Kulturno-umetniškega društva Moment, katerega poslanstvo je razvoj sodobnega, neodvisnega gledališča. Bil je tudi direktor in član programske ekipe Mednarodnega festivala neodvisnega gledališča Prestopi / Crossings (med leti 2010 in 2012) ter vodja projekta Izdelava lutke, lutka in lutkovna igra kot terapevtski in didaktični pripomoček (v letih 2013 in 2014). Bil je tudi član programske ekipe mednarodnega lutkovnega festivala Poletni lutkovni pristan (2010). V zadnjih letih so ga večkrat premamile možnosti gledališča z lutko, sicer pa sta predmet njegovega zanimanja gledališče v čim širšem pomenu te besede in prožnost njegovih omejitev.

Vabljene in vabljeni!


Dogodek organiziramo MKC Maribor - MKC Črka v sodelovanju z Bando ferdamano, Kud Codo in Narodnim domom Maribor – Vetrinjskim dvorom, s finančno podporo Mestne občine Maribor in Ministrstva za vzgojo in  izobraževanje - Urada RS za mladino. Dogodek spada v sklop literarnih prireditev programa MKC Črka, ki jih sofinancira Javna agencija RS za knjigo.

View Event →
[Dnevi poezije in vina na Ptuju] Pesniški slem in predstavitev antologije Tri minute
Aug
10
10:00 AM10:00

[Dnevi poezije in vina na Ptuju] Pesniški slem in predstavitev antologije Tri minute

Dnevi poezije in vina

Pesniški slem in predstavitev prve antologije slovenske slemovske poezije

Sobota, 10. avgust 2024 // 10:00 // Mestni trg, Ptuj

V okviru programa Sobota je #pridivmesto, ki ga na Ptuju izvaja Javni zavod Ptuj, ekipa mednarodnega festivala Dnevi poezije in vina (Beletrina) v sodelovanju z Mladinskim kulturnim centrom Maribor (MKC Maribor) vabi na literarni dogodek, sestavljen iz pesniškega slema in predstavitve antologije Tri minute. Dogodek bo na Mestnem trgu na Ptuju potekal ob 10. uri.

MKC Maribor že od leta 2016 goji in spodbuja poseben pesniški žanr, slamovsko poezijo, pri kateri gre za specifični način odrskega izražanja skozi poezijo, ki zlasti med mladimi spodbuja ustvarjalnost, razmišljanje, diskusijo, druženje, socializacijo in samozavest. Slemovske dogodke redno prirejajo ali so jih prirejali tudi organizatorji v nekaterih drugih slovenskih mestih (Ptuj, Kamnik, Kranj, Celje, Ljubljana, Novo mesto), zato v Sloveniji lahko govorimo o dobro razviti slemovski sceni ali celo o slemovskem gibanju. Izbor poezije najboljših slemovskih pesnic in pesnikov je v antologiji Tri minute pripravila pesnica, urednica in dolgoletna koordinatorka literarnega programa MKC Maribor, Petra Kolmančič, ki pojav slemovske poezije aktivno spremlja in soustvarja že vse od začetka. V obširni spremni besedi podrobno predstavi korenine in začetke slemovske poezije v ZDA in po svetu ter zgodovino slemovske poezije v Sloveniji, v antologijo pa je uvrstila izbor najboljše slemovske poezije petnajstih pesnic in pesnikov.

Slamovska poezija je živa, sočna in polna energije, je poslušljiva, zlahka razumljiva in dostopna širšemu krogu. Izvaja se v živo in združuje elemente performansa, govorjene (spoken word) poezije in gledališča. Poglavitna razlika med poezijo kot jo razumemo v širšem smislu in slamovsko poezijo je v tem, da se slamovska poezija piše z mislijo in ciljem izvajanja pred publiko, zato je ob vsebini izjemnega pomena performativni potencial pesmi. Za dogodke v živo, na katerih se izvaja slemovska poezija, je značilno tudi to, da so tekmovalnega značaja in prav takšen bo tudi literarni dogodek, ki ga pripravljata ekipi mednarodnega festivala Dnevi poezija in vina (Beletrina) ter MKC Maribor v okviru dogodka Sobota je #pridivmesto, ki na Ptuju poteka pod okriljem Javnega zavoda Ptuj. Slemovski literarni dogodek bo v soboto, 10. avgusta 2024, ob 10. uri na Mestnem trgu na Ptuju, enem prvih mest, ki se je vpisalo na slovenski slemovski zemljevid.

Kratkemu pogovoru z enim najuspešnejših slovenskih slemovskih pesnikov, Mišelom Amom Ristovim, ki je tudi pobudnik in koordinator slemovskega dogajanja na Ptuju, državni slemovski prvak ter večkratni zmagovalec lokalnih slemov, bo sledil moderiran skupinski slemovski nastop, na katerem se bodo predstavile in predstavili Mišel Amo Ristov, Tomaž Lovrenko, Matic Ačko, Mateja Mohorko in Aljaž Šešo. Dogodek bo moderiral Aljoša Toplak.

Predstavitev antologije je odlična priložnost, da slišimo najboljše slemovske pesmi ter najboljše slovenske slemerje in slemerke iz obdobja 2016-2024!

 

Vabljene in vabljeni!

 
 
View Event →
Oblečene knjige gostujejo na Festivalu Pranger
Jul
4
to Jul 6

Oblečene knjige gostujejo na Festivalu Pranger

  • Kulturni center Rogaška Slatina (map)
  • Google Calendar ICS

BESEDE KOT LES

RAZSTAVA OBLEČENIH KNJIG DIJAKOV SREDNJE LESARSKE IN GOZDARSKE ŠOLE MARIBOR BO NA OGLED NA FESTIVALU PRANGER V ROGAŠKI SLATINI

 

Mladinski kulturni center Maribor, Srednja lesarska in gozdarska šola Maribor ter festival Pranger pripravljajo 4. julija 2024 v atriju Kulturnega centra Rogaška Slatina odprtje razstave oblečenih knjig z naslovom BESEDE KOT LES.

 

Letošnja kolekcija oblečenih knjig je avtorsko delo dijakov Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor (Jan Furman, Anej Kavčič, Rok Kramberger, Jure Ravnjak, Sašo Škrlec in Sebastjan Jan Krecenbaher). Mentorji, ki so sodelovali pri projektu, so bili Mirjana Kumer, Marjan Kumer, Aljaž Fijačko, Žan Ovtar, Matej Lovrec in Vesna Kolenko. Ulična razstava je nastala v maja 2024 v okviru 27. festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru v sodelovanju s Festivalom Pranger, Srednja lesarska in gozdarska šola Maribor ter slovenskimi založbami, ki so prispevale knjige. Na razstavi, ki vključuje izbrane pesniške zbirke letošnjega Festivala Pranger, ki so jih izbrali literarna kritičarka Silvija Žnidaršič, Jelka Kernev Štrajn in Luka Benedičič, so naslednje oblečene knjige slovenskih pesnic in pesnikov; Ana Pepelnik: to se ne pove (LUD Literatura), Tonja Jelen: Od točke nič (Litera), Nina Dragičević: AMPAK, KDO? (ŠKUC, Vizibilija), Vesna Liponik: Jabk (ŠKUC, Lambda) Denis Škofič: Tuskulum (Cankarjeva založba), Matjaž Zorec: Večerna zora (Hiša poezije, LJ), Zdrav Ko Riba/P. Repar: Pot z Unij in naprej (Koščak & Apokalipsa), Lara Božak: Z luknjami v prepihu (Lit. društvo IA, Črna skrinjica, LJ) in Miljana Cunta: Nekajkrat smo zašli, zdaj se vračamo (Slovenska matica).

Razstava je bila na ogled vsak dan v času trajanja knjižnega sejma festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru med 22. in 25. majem 2024, nato je bila na ogled na Srednji  lesarski in gozdarski šoli Maribor, zdaj pa se sli v Rogaško Slatino, kjer bo na ogled na festivalu Pranger med 4. in 6. julijem 2024.


Produkcija in izvedba: MKC Maribor v sodelovanju s Srednjo lesarsko in gozdarsko šola Maribor ter Festivalom Pranger.

 

View Event →
Pravljični torki na Doživljajskem igrišču
Jul
2
to Aug 20

Pravljični torki na Doživljajskem igrišču

  • Doživljajsko igrišče (map)
  • Google Calendar ICS

POČITNICE V DOŽIVLJAJSKEM IGRIŠČU Z MKC ČRKO

 Poletna serija pravljičarskih in pripovedovalnih nastopov v Malem betnavskem gozdu

Ob torkih med 2. julijem in 20. avgustom 2024 // 18:00-19:00 // Doživljajsko igrišče

 

Mladinski kulturni center Maribor v sodelovanju z zavodom Igrišče Maribor v okviru Doživljajskega igrišča in literarnega programa MKC Črka med 2. julijem in 20. avgustom 2024 pripravlja poletno serijo pravljičarskih in pripovedovalnih nastopov Simone Kopinšek, Alenke Spacal in Andreje Borin v Malem betnavskem gozdu.

Doživljajsko igrišče bo tako ob izbranih torkih postalo še malo bolj pravljično, kajti preden se bo zmračilo, se bodo mladim na igrišču pridružile uveljavljene in priljubljene avtorice – pesnica, pravljičarka in pisateljica Simona Kopinšek, pisateljica, ilustratorka in pravljičarka Alenka Spacal ter pesnica in ilustratorka Andreja Borin.

PROGRAM NASTOPOV

 

Torek, 2. julij, med 18. in 19. uro

SIMONA KOPINŠEK: V DEŽELI TRNIPARUM (PRAVLJIČNI NEVSAKDAN)

V deželi Trnimparum se je dan začel nadvse čudno. Trniparumci so se prebudili oblečeni v velika, prevelika oblačila, a to še ni vse! Namesto nogavic so imeli obute rokavice, majice so bile njihove hlače in hlač niso našli nikjer. Ob tem je veter vseskozi pihal z močno sapo in začel odnašati stvari iz njihovih hiš. Ojoj, le kako se je končal dan v deželi Trniparum?

 

Torek, 9. julij, med 18. in 19. uro

ALENKA SPACAL: PRAVLJICE Z BAJALKO

Pravljičarka bo otrokom najprej povedala ljudsko pravljico Zlata orehova vejica. Nato bo pripovedovala iz svojih avtorskih slikanic Modre ptičje misli, Fižolčica beži pred fižolovo juho ter Plastelinčica in časopis. V najnovejši slikanici Plastelinčica iz družine Plastelinkovih spoznava kulturo ob časopisu in metafori ure. Mama Plastelema ji odgovarja na vprašanje: »Kaj je to kultura?«. S prijateljico Plastelinkico pa iz časopisnega papirja ustvarjata igrače, ki so prave umetnine. Njun bajni svet predstavlja poklon časopisni kulturi.

 Torek, 16. julij, med 18. in 19. uro

SIMONA KOPINŠEK: STARO DREVO

Ali veste, da se je pred davnimi časi v neki oddaljeni vasi na koncu sveta zgodila huda reč? Iz čudne dežele je med dobre ljudi in živali prišel nadvse nesrečen mož in posekal vaško staro drevo, ki je z visokoraslimi vejami žgečkalo oblake. Zakaj je storil tako? In kaj se je zgodilo z ljudmi in živalmi? 

Torek, 23. julij, med 18. in 19. uro

ANDREJA BORIN: V ŠKRATOVSKI VASI

Andreja Borin bo prebrala nekaj svojih škratovskih pesmi nato pa se bomo pogovarjali o tem kakšen je svet škratovk in škratov. Ker je Andreja včasih tudi ilustratorka, bo sledila ustvarjalnica, na kateri bomo risali, rezali in lepili - škrate seveda! Ime škrata ali škratovke bomo odtisnili s posebnimi črkami. Škrata boste lahko poiskali primeren domek kje v bližini ali pa bo odšel z vami domov. 

Torek, 13. avgust, med 18. in 19. uro

SIMONA KOPINŠEK: PAJKODLAK IN KRESNICA

Mala Kresnica leti skozi tih nočni gozd, očarana nad svojo zeleno lučko, ko se naenkrat zaplete v gosto mrežo Pajkodlaka. Kaj bo storila? Se bo uspela izmuzniti iz okovov velikega Pajkodlaka? Trepetamo v pričakovanju njenega konca. Pa bo to res njen konec? Ali pa se najde nekdo, ki bo pogumnejši in močnejši od dlakave gozdne pošasti in bo pomagal nesrečni Kresnici?

 

Torek, 20. avgust, med 18. in 19. uro

SIMONA KOPINŠEK: KDO JE PREBUDIL SONCE?

Sonce se je odločilo, da ne bo več sijalo. Zvilo je svoje žarke in leglo v potovalno torbo. A od utrujenosti, ker je sijalo milijone in milijone let, je zaspalo in povsod je nastala tema in z njo en velik nered. A nekdo je letel skozi dolgo nočno nebo in morda, morda se Sonce še ni poslovilo od sveta.

Vabljene in vabljeni na Dožijeve pravljične torke!


Dodatne informacije: petra.kolmancic@mkc.si; nina@igrisce.org; Nina Kraševec: 040 223 024

V primeru slabega vremena bodo nadomestni termini objavljeni na FB strani zavoda Igrišče Maribor.

Program MKC Črka izvajamo s finančno podporo Mestne občine Maribor ter  Urada RS za mladino. Dogodek spada v sklop literarnih prireditev, ki jih sofinancira Javna agencija RS za knjigo. Projekte in program Doživljajsko igrišče zavoda Igrišče Maribor omogočajo okoliški donatorji.

 

View Event →
Potujoča razstava ilustracija
Jul
2
to Sep 2

Potujoča razstava ilustracija

  • Doživljajsko igrišče (map)
  • Google Calendar ICS

POTUJOČA RAZSTAVA ILUSTRACIJ NA DOŽIVLJAJSKEM IGRIŠČU V MALEM BETNAVSKEM GOZDU

2. julij - 2. september 2024 // Doživljajsko igrišče

 

Mariborska knjižnica, Mladinski kulturni center Maribor in zavod Igrišče Maribor pripravljajo 2. julija 2024 v Malem betnavskem gozdu otvoritev razstave ilustracij priznanih slovenskih ilustratork Ane Maraž, Eve Mlinar in Tine Volarič, ki ustvarjajo tudi dela za otroke in mladino. Gre za razstavo, ki je nastala v organizaciji Mariborske knjižnice ob letošnjem 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke, razstava pa je gostovala v dvanajstih enotah Mariborske knjižnice. Izbor del je bil na ogled kot ulična razstava na knjižnem sejmu na Grajskem trgu v okviru festivala 27. Slovenski dnevi knjige v Mariboru ter pod okriljem festivala Lent na Art Kampu v mestnem parku.

Na Doživljajskem igrišču v Malem betnavskem gozdu na naslovu Ljubljanska 100-102 v Mariboru bodo izbrane ilustracije na ogled vse do 2. septembra 2024, ko se razstava seli še v park Kulturnega centra Pekarna pred upravno stavbo MKC Maribor.

Predstavitev ilustratork:

Eva Mlinar (1985) deluje na različnih področjih umetnosti, predvsem v slikarstvu in oblikovanju, z močnim poudarkom na sodobni ilustraciji in gledališču. Pri svojem delu se posveča raziskovanju ikonografij in zgodovine idej, ilustracijo pa pogosto opremi z elementi kolaža. Živi in ustvarja v Ljubljani.

Ana Maraž (1985) je ilustratorka močno stiliziranih ilustracij z značilnim minimalističnim in ploskovitim slogom. Deluje na področju ilustracije, slikarstva in oblikovanja ter vodi likovne delavnice za otroke in odrasle. Skozi njeno bogato izraznost in skozi luščenje zunanjih plasti predmeta se ji je izrisala tudi zgoščena oblika v preprostem in enostavnem. Znotraj črte, ki jo ilustratorka »riše s škarjami«, se s črninami in belinami polnijo podobe, pri čemer se odraža ravnovesje v soočanju linije in ploskve. Kot samozaposlena ustvarjalka v kulturi živi in ustvarja v Vipavi.

Tina Volarič (1980) redno prispeva ilustracije za osrednje slovenske otroške revije, ilustrira glasbene albume, knjižne naslovnice leposlovnih in humanističnih del in snuje avtorske slikanice za otroke in odrasle. Občasno se posveča tudi samostojnim konceptualnim serijam, katerih pogost skupni imenovalec so mehka nostalgija, intimen prostor doma in spomini. Živi in ustvarja na Krasu.


Produkcija potujoče razstave: Mariborska knjižnica v partnerstvu z MKC Maribor in festivalom Slovenski dnevi knjige v Mariboru.

Izvedba gostovanja razstave: Zavod Igrišče Maribor, MKC Maribor in Mariborska knjižnica.

 Dodatne informacije: info@mkc.si; nina@igrisce.org; Nina Kraševec: 040 223 024

View Event →
Mednarodni prevajalski seminar slovenske književnosti   
Jun
17
to Jun 22

Mednarodni prevajalski seminar slovenske književnosti  

14. mednarodni prevajalski seminar

slovenske književnosti

 Ljubljana/Maribor, 17.–22. 6. 2024

Med 17. in 22. junijem 2024 bo potekal že 14. mednarodni prevajalski seminar slovenske književnosti. Od leta 2010 je seminar združil več kot 100 prevajalcev in prevajalk slovenske književnosti iz več kot 25 držav oz. jezikovnih okolij. Na seminarju je doslej sodelovalo 14 mentorjev in mentoric, izbranih je bilo več kot 40 slovenskih avtorjev in avtoric, vključeval pa je več kot 80 strokovnih sodelavcev in sodelavk – od predavateljev_ic, moderatorjev_k, založnikov_ic in drugih strokovnjakov_inj s področja slovenske književnosti in kulture.     

Seminarja se bo letos udeležilo 11 prevajalk in prevajalcev iz 7 držav, in sicer: Daniel Ballestin (Italija/Nemčija), Ivanka Apostolova Baskar (Severna Makedonija), Dragana Bojanić Tijardović (Srbija), Jelena Dedeić (Srbija), Zuzana Finger (Nemčija, junijska gostja Sovretova kabineta), Florence Gacoin-Marks (Francija/Slovenija), Marlena Gruda (Poljska), Tamara Petrović (Srbija), Emese Rajsli (Srbija/Madžarska), Patrizia Raveggi (Italija/Slovenija), Darko Spasov (Severna Makedonija).

Cilj seminarja je povečanje števila knjižnih objav vrhunskih prevodov slovenskih literarnih del na tujem, boljša informiranost prevajalcev_k ter vzpodbujanje čim tesnejšega sodelovanja med slovenskimi avtorji_icami, prevajalci_kami ter slovenskimi in tujimi založbami.

 

Na prevajalskih delavnicah se bodo udeleženci_ke s pomočjo gostujočih avtorjev_ic in strokovnih vodij, Diane Pungeršič, Anje Naglič in Iztoka Ilca, ukvarjali z izbranimi odlomki iz mladinskega dela Modri Portugalec (KUD Sodobnost International, 2021) Petra Svetine, kratkih zgodb Dvoliki (Založba Goga, 2023) Jedrt Maležič ter romanov Na Klancu (Cankarjeva založba, 2022) Tine Vrščaj in Plima (Beletrina, 2022) Ane Schnabl.

Ob delavnicah in raznolikem spremljevalnem programu bodo seminaristi_ke poslušali predavanja slovenskih strokovnjakov_inj s področja zgodovine prevajanja, prevodoslovja in sodobne slovenske založniške pokrajine. Letos bodo sodelovali_e: pisatelj in preučevalec knjižnih študij dr. Andrej Blatnik s predavanjem »Spremembe slovenske knjižne pokrajine«; prevodoslovka dr. Nike Kocijančič Pokorn s predavanjem »Zgodovina slovenskega literarnega prevoda«; Katja Urbanija, magistrica založniških znanosti in vodja področja mednarodnega sodelovanja na Javni agenciji za knjigo RS, bo sodelujočim predstavila pofrankfurtske in pobolonjske statistike in novosti pri podporah prevodni književnosti iz slovenščine; vodnica in raziskovalka slovenske kulturne zgodovine Barbara Izlakar bo s predsednico Društva slovenskih književnih prevajalcev Tanjo Petrič navzoče popeljala po poteh prevajalske dediščine v Ljubljani, dr. Jerneja Ferlež pa skozi literarni in industrijski Maribor. Seminaristom_kam se bodo predstavile tudi slovenske založbe s svojimi programi slovenske književnosti za odrasle in mladino.  

 

Strokovni del programa je namenjen udeležencem_kam seminarja, večerni dogodki z avtorji in avtoricami pa so odprti za vso zainteresirano javnost.

Vljudno vas vabimo na štiri javne literarno-pogovorne večere v sklopu seminarja:

  • SLAVNOSTNO ODPRTJE SEMINARJA

    Ponedeljek, 17. junij 2024, ob 19. uri, Vila Zlatica v Rožni dolini (Cesta 27. aprila 47, Ljubljana)

    Slavnostno odprtje 14. mednarodnega prevajalskega seminarja slovenske književnosti s predstavniki soorganizatorjev in partnerjev. Pogovor »Prevajalski evrobarometer: od nonsensa do Zahodnih Slovanov« z Diano Pungeršič, Patrizio Raveggi in Petrom Svetino. Pogovor povezuje Katja Klopčič Lavrenčič.

    V sodelovanju z Mednarodno ustanovo – Forumom slovanskih kultur in Mestno občino Ljubljana.

 

  • LITERARNI VEČER Z JEDRT MALEŽIČ

    Torek, 18. junij 2024, ob 19.30, Grajska kavarna Pokrajinskega muzeja Maribor (Trg svobode 1, Maribor)

    Pogovor povezuje Ajda Strajnar. V sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Maribor.

 

  • LITERARNI VEČER S TINO VRŠČAJ

    Sreda, 19. junij 2024, ob 19. uri, oder Pod hrastom, Kulturna četrt Minoriti (Vojašniški trg 2A, Maribor). V primeru dežja bo dogodek v Sodnem stolpu (Pristan 8, Maribor).

    Pogovor povezuje Zora A. Jurič.  V sodelovanju s Kulturno četrtjo Minoriti.

  • LITERARNI VEČER Z ANO SCHNABL

    Četrtek, 20. junij 2024, ob 19. uri, atrij Vetrinjskega dvora (Vetrinjska ulica 30, Maribor)

    Pogovor povezuje Nino Flisar. V sodelovanju z Narodnim domom Maribor in Vetrinjcem – BarCodo (KUD Coda).


Mednarodni prevajalski seminar v letu 2024 sofinancirata Evropska unija in Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.

Lokalni gostitelj prevajalskega seminarja je Mladinski kulturni center Maribor.

View Event →
Ožuljeni jezik s Tonetom Škrjancem
Jun
11
8:00 PM20:00

Ožuljeni jezik s Tonetom Škrjancem

večer slam poezije

Junijski Ožuljeni jezik z gostom Tonetom Škrjancem

 

vse je nekako srebrno, lahke, hladne teže
in hitro. nekaj minut je čez polnoč.
vsak, ki gre mimo, se me dotakne.

(Tone Škrjanec, O minljivosti)

 

Ožuljeni jezik je cikel literarnih prireditev s slamovsko poezijo in uveljavljenimi pesniškimi gosti ter gostjami, ki ga že od leta 2016 izvajajo Mladinski kulturni center Maribor v sodelovanju s pesniškim društvom Slam zverine, Narodnim domom Maribor, KUD Codo in Bando ferdamano. Junijski Ožuljeni jezik bo v primeru lepega vremena potekal v Vetrinjskem dvoru na odprtem odru kluba BarCoda, v torek, 11. junija 2024, s pričetkom ob 20.00 uri, v primeru slabega vremena pa bo prireditev potekala v klubu BarCoda.

Literarni dogodek je odprt za vse slamovske pesnice in pesnike, ki bi se ponovno ali prvič želeli predstaviti z izvirno avtorsko poezijo. Prijave nastopajočih zbiramo na naslovu ozuljenijezik@gmail.com ali preko zasebnega sporočila na facebook strani Slam zverin. Dogodek bo moderirala Mojca Frim, članica improligaške skupine Banda Ferdamana, z literarnim gostom tokratnega Ožuljenega jezika Tonetom Škrjancem pa se bo o nedavno izdani knjigi njegovih zbranih pesmi 1997-2023 z naslovom Jutro ni bilo v načrtu (LUD Šerpa, 2024) pogovarjala urednica, moderatorka in nekdanja urednica revije Liter Jezika Ajda Strajnar.

tone škrjanec

Foto: Tina Jenko

Pesnik in prevajalec Tone Škrjanec (Ljubljana, 1953) je eden najvidnejših slovenskih pesnikov, samosvoj ustvarjalec z avtentičnim pesniškim izrazom, čigar krog bralk in bralcev iz leta v leto narašča. Prvo pesniško zbirko z naslovom Blues zamaha je objavil leta 1997, za njo pa je nanizal še več kot deset zbirk pesmi. Podpisal je tudi dve knjigi izbranih pesmi, letos pa je pod naslovom Jutro ni bilo v načrtu izšla knjiga njegovih zbranih pesmi. Leta 2017 je prejel velenjico, čašo nesmrtnosti za vrhunski desetletni pesniški opus, za zbirko Dihaj pa leta 2018 osrednji slovenski pesniški nagradi: Veronikino in Jenkovo nagrado. V tujini je bilo izdanih deset knjig njegovih pesmi (Poljska, Bolgarija, ZDA, Hrvaška, Francija, Kostarika ... ). Njegove pa pesmi so uvrščene tudi v številne domače in tuje antologije ter prevedene v velik del svetovnih jezikov. Leta 2006 je v sodelovanju z glasbenikom Janijem Mujičem izdal tudi ploščo poezije z glasbo Lovljenje ritma (plošča je bila v proglašena za najboljšo ploščo leta 2006 po izboru glasbenih kritikov Radia Študent), sodeloval pa je še na treh kompilacijskih ploščah poezije z glasbo. Prevaja (predvsem poezijo) iz angleškega ter hrvaškega, srbskega, bosanskega in francoskega jezika. Do sedaj je v njegovem prevodu izšlo 25 knjig tujih avtorjev (v štirih primerih v soavtorstvu), s prevodi tudi redno sodeluje s slovenskimi literarnimi revijami in Radijem Slovenija.

 

                                               Vabljene in vabljeni na junijski Ožuljeni jezik!


Dogodek organizirajo pesniško društvo Slam zverine in MKC Maribor - MKC Črka, v sodelovanju z  Bando ferdamano, Narodnim domom Maribor, Kud Codo in s finančno podporo Mestne občine Maribor ter Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport - Urada RS za mladino. Dogodek spada v sklop literarnih prireditev MKC Črka, ki jih sofinancira Javna agencija za knjigo.

Dodatne informacije: petra.kolmancic@mkc.si; matic.acko@gmail.com

View Event →
Dnevi knjige v Mariboru - Sobota (5. dan)
May
25
10:00 AM10:00

Dnevi knjige v Mariboru - Sobota (5. dan)

10.00–14.00, GRAJSKI TRG

LE KORAK DO KNJIGE: KNJIŽNI SEJEM

Na preži smo za dobro knjigo (po ugodni ceni)! Na knjižnem sejmu na Grajskem trgu sodelujejo: Založba Litera, Založba Pivec, KUD Sodobnost International, Beletrina, Forum slovanskih kultur, Književno društvo Hiša poezije, Vigevageknjige, Klub kulturnih ustvarjalcev KU KU, Univerzitetna založba Univerze v Mariboru, Alma Mater Europaea – ECM, Založba Alma Mater Press, Založba AMEU - ISH, Pokrajinski muzej Maribor, Umetnostna galerija Maribor, Založba ZRC, Lisztov inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana, Kulturna agencija Petőfi – Petőfi Cultural Agency, Francoski inštitut v Sloveniji, Društvo za informiranje o islamu, Krščanska adventistična cerkev, Bitcoin knjižnica, Vlado Began – samozaložnik. Dve luni, zavod za poetizacijo sveta.

Vabi tudi Bukvarna Ciproš (KC Pekarna) na desnem bregu Drave.

Spremljevalni program knjižnega sejma povezuje Petra Bauman.

Produkcija in izvedba: MKC Maribor.

Foto: Boštjan Lah


GRAJSKI TRG

ULIČNA RAZSTAVA ILUSTRACIJ: ANA MARAŽ, EVA MLINAR IN TINA VOLARIČ

Produkcija: Mariborska knjižnica v partnerstvu z MKC Maribor in festivalom Slovenski dnevi knjige v Mariboru.


GRAJSKI TRG

ULIČNA RAZSTAVA OBLEČENIH PESNIŠKIH ZBIRK FESTIVALA PRANGER: SREDNJA LESARSKA IN GOZDARSKA ŠOLA MARIBOR

Produkcija: MKC Maribor in Festival Pranger. Izvedba v sodelovanju s Srednjo lesarsko in gozdarsko šolo Maribor.

 

Foto: Srednja lesarska in gozdarska šola Maribor.

 

10.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

KUD CODA: KJER GLASBA NE POZNA MEJA

Nastop vokalistov, kitaristov, pianistov in kar se še najde inštrumentalistov v glasbeni ustanovi KUD Coda, kjer glasba ne pozna meja, zato jo gojijo že od malega – z (z)mešanim programom bodo nastopili najmlajši Codovci, ki usvajajo prve note, črke, odre in aplavze. Podelite jim svojega in Codovce podprite tudi v Vetrinjcu – BarCodi z obiskom na večernih festivalskih dogodkih.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s KUD Coda.

Foto: Boštjan Lah


11.00, LITERARNA HIŠA MARIBOR

PESNIŠKO JUTRO: 120 LET SREČKA KOSOVELA

Srečko Kosovel se je rodil 18. marca 1904. Nesmrtnega pesnika bodo povabili na pesniško jutro v Literarno hišo Maribor, na katerem se bodo za Kosovelov prehodni pokal Literarne hiše Maribor v recitiranju njegovih pesmi pomerili udeleženci prireditve.

Organizacija in izvedba: Kulturno društvo Mariborska literarna družba, JSKD – OI Maribor in ZKD Maribor.


11.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

RAZGLASITEV ZMAGOVALCA NATEČAJA »ALI GOVORIŠ EMOJŠČINO?« 2024

MKC Maribor je razpisal že 9. nagradni literarni natečaj Ali govoriš emojščino? za mlade do 30. leta za najboljši prevod pesmi iz emojščine v slovenščino. Letos je pesem v jeziku emotikonov napisala Doroteja Drevenšek, lanska zmagovalka natečaja, na katerega je tokrat prispelo 64 pesmi. Med njimi je festivalska žirija izbrala najbolj drzne, inovativne ter uspele avtorske prevode, nagrada za najboljši prevod pa je honorar v višini 100 evrov. Najboljše prevode bodo avtorji predstavili na odru Grajskega trga: Eva Šubic, Miha Ferlinc, Alja Pušič, Sandro Čeh in Neža Cerinšek. Z njimi se bosta pogovarjala člana žirije Ajda Strajnar in Matic Ačko.

Organizirata: MKC Maribor in festival Slovenski dnevi knjige v Mariboru.

Foto: Boštjan Lah


12.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

MALA VERONIKA 2024 SE PREDSTAVI

Mala Veronika je pesniški natečaj za najboljšo dijaško pesem, ki poteka pod okriljem Veronikine nagrade. V Mariboru se predstavljajo nominiranci letošnjega natečaja: Izak Kabir Khan (mentorica Maja Miloševič Čustić, Gimnazija Bežigrad), Lara Višnjevec (mentorica Ines Cergol, Gimnazija Koper), Iva Topolovec (mentorica Vesna Gubenšek Bezgovšek, I. gimnazija v Celju), Miha Ferlinc (mentorica Nina Medved, II. gimnazija Maribor), zmagovalec natečaja Timotej Kristijan Kovač (mentorica Ljuba Koprivc Bertoncelj, Gimnazija Celje – Center) in nominiranci preteklih let. Z njimi se bo pogovarjala Alja Pušič.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s Hišo kulture Celje.


13.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

FILIO NI DOMA: 100. IZDAJA ZBIRKE SLOVANSKIH ROMANOV

Zbirka Sto slovanskih romanov je mednarodni projekt prevajanja izbranih proznih del slovanskih književnosti, ki že več kot desetletje in pol poteka pod okriljem Foruma slovanskih kultur. Letos je v zbirki, ki izhaja v sedmih državah, izšla 100. knjiga. Gre za srbski prevod romana Berte Bojetu Filio ni doma. Osvetlili bomo pomen zbirke za slovanske literarne stike in izmenjave ter njeno prihodnost, se dotaknili vloge pisateljic v zbirki, predvsem pa se bomo posvetili romanu Filio ni doma Mariborčanke Berte Bojetu – kako se bere danes, skoraj četrt stoletja po nastanku, in kako zveni ter odmeva v aktualnem srbskem prevodu. Pogovarjata se Mateja Jančar in Zora A. Jurič.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s Forumom slovanskih kultur.

Foto: Zlatica Đokić Katanić


13.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

HOMMAGE »ZVERINAM« SLOVENSKE LITERATURE

150 let od rojstva in 90 let od smrti Rudolfa Maistra, 140 let od rojstva in 80 let od smrti Josipa Vandota, 120 let od rojstva Srečka Kosovela in Edvarda Kocbeka, 100 let od rojstva Ivana Minattija in Ade Škerl … Kdo v letu 2024 pa ne praznuje kakšne obletnice? Člani pesniškega društva Slam zverine se jim bodo poklonili s slemovskimi nastopi, v katerih bodo njihovi poeziji dovolili, da navdihne nove pesmi in da v sedanjosti znova zaživijo. S tem dogodkom se bo sklenil spremljevalni program knjižnega sejma Le korak do knjige.

Organizira: MKC Maribor – literarni program MKC Črka v sodelovanju s Pesniškim društvom Slam zverine.

Foto: Nina Medved


18.00, VETRINJSKI DVOR, ATRIJ VETRINJCA – BARCODA

MARATON MARIBORSKIH LITERATOV IN LITERATINJ

V Mariboru živi in ustvarja pisana, uspešna in prepoznavna literarna druščina, ki ustvarja žanrsko raznoliko literaturo – pesmi, pesmi v prozi, kratke zgodbe, novele, dramatiko, romane, otroško in mladinsko literaturo. Pesniki in pesnice ter pisatelji in pisateljice vseh generacij, ki živijo in ustvarjajo v Mariboru, se bodo zbrali na 22. literarnem maratonu festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru. Na dogodku bodo brali svoja najnovejša literarna besedila oziroma odlomke iz besedil.

Nastopajo: Boris Kolar, Nina Medved, Tomo Podstenšek, Rok Vilčnik, Tom Veber, Marija Švajncer, Meta Blagšič, Petra Kolmančič, Andreja Vidmar, Danica Križanič Müller, Zdenka Gajser, Jerneja Ferlež, Matic Ačko, Alenka Spacal, Alja Pušič, Janez Dreu, Marjan Pungartnik, Borut Gombač, Petra Bauman, Kristina Kočan, Tanja Petrič, Tonja Jelen, Bojan Tomažič, Željko Perović, Sara Nuša Golob Grabner, David Bedrač, Andreja Borin, Mila Kodrič Cizerl, April Veselko in drugi. Povezuje Petra Bauman.

Produkcija: MKC Maribor. Izvedba: MKC Maribor v sodelovanju s KUD Coda in z Narodnim domom Maribor.


20.00, VETRINJSKI DVOR, ATRIJ VETRINJCA – BARCODA

ZAKLJUČNA ZABAVA 27. SLOVENSKIH DNI KNJIGE V MARIBORU S KARAOKAMI

Sodelujejo znane osebe z mariborske kulturne in družabne scene, izbor pesmi Petra Kolmančič in Rok Vilčnik, izvedba Sebastijan Duh, moderira Petra Bauman.

Produkcija: MKC Maribor. Izvedba: MKC Maribor v sodelovanju s KUD Coda in z Narodnim domom Maribor.

View Event →
Dnevi knjige v Mariboru - Petek (4. dan)
May
24
10:00 AM10:00

Dnevi knjige v Mariboru - Petek (4. dan)

10.00–13.00 in 15.00–18.00, GRAJSKI TRG

LE KORAK DO KNJIGE: KNJIŽNI SEJEM

Na preži smo za dobro knjigo (po ugodni ceni)! Na knjižnem sejmu na Grajskem trgu sodelujejo: Založba Litera, Založba Pivec, KUD Sodobnost International, Beletrina, Forum slovanskih kultur, Književno društvo Hiša poezije, Vigevageknjige, Klub kulturnih ustvarjalcev KU KU, Univerzitetna založba Univerze v Mariboru, Alma Mater Europaea – ECM, Založba Alma Mater Press, Založba AMEU - ISH, Pokrajinski muzej Maribor, Umetnostna galerija Maribor, Založba ZRC, Lisztov inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana, Kulturna agencija Petőfi – Petőfi Cultural Agency, Francoski inštitut v Sloveniji, Društvo za informiranje o islamu, Krščanska adventistična cerkev, Bitcoin knjižnica, Vlado Began – samozaložnik, Dve luni, zavod za poetizacijo sveta.

Vabi tudi Bukvarna Ciproš (KC Pekarna) na desnem bregu Drave.

Spremljevalni program knjižnega sejma povezuje Petra Bauman.

Produkcija in izvedba: MKC Maribor.


GRAJSKI TRG

ULIČNA RAZSTAVA ILUSTRACIJ: ANA MARAŽ, EVA MLINAR IN TINA VOLARIČ

Produkcija: Mariborska knjižnica v partnerstvu z MKC Maribor in festivalom Slovenski dnevi knjige v Mariboru.


GRAJSKI TRG

ULIČNA RAZSTAVA OBLEČENIH PESNIŠKIH ZBIRK FESTIVALA PRANGER: SREDNJA LESARSKA IN GOZDARSKA ŠOLA MARIBOR

Produkcija: MKC Maribor in Festival Pranger. Izvedba v sodelovanju s Srednjo lesarsko in gozdarsko šolo Maribor.

 

Foto: arhiv Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor

 

10.00 in 10.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

ZEBRA V OGLEDALU

Zebra si v jezeru ogleduje svojo podobo. Sprva je s tem, kar vidi, zadovoljna, ko pa se spomni na nekaj pripomb drugih živali, ki so letele na njen videz, se ji prej lepi deli telesa nenadoma zazdijo grdi in neumni. Tako se zgodba bere v eno smer, a – pozor! Knjiga se lahko bere tudi v obratni smeri, ki nam ponudi diametralno nasprotno zgodbo, doživetje in sporočilo! Slikanica Zebra v ogledalu mladinske pisateljice Tine Arnuš Pupis, ki je s svojo zadnjo knjigo za otroke Nad gozdom se nekaj svetlika nominirana za desetnico, prevprašuje posameznikovo samopodobo, z izvirnim konceptom ponuja odlično izhodišče za pogovore z otroki, ilustracije Marte Bartolj pa postrežejo s celo paleto čustev, s katerimi se naša zebra sreča med ogledovanjem v vodnem ogledalu.

Knjižni prvenec Tine Arnuš Pupis (1982) Za devetimi drevesi je bil po izboru Mednarodne mladinske knjižnice v Münchnu uvrščen v zbirko 200 najboljših otroških in mladinskih knjig z vsega sveta, naslovljeno White Ravens (Bele vrane).

Organizira: MKC Maribor.


10.00 in 11.00, OŠ PREŽIHOVEGA VORANCA MARIBOR

MED RISANIMI JUNAKI PETRA ŠKERLA

Ob zaključku bralne značke bodo na OŠ Prežihovega Voranca gostili ilustratorja Petra Škerla, ki je likovno opremil že več kot sto knjižnih izdaj. Sprva je ilustriral le za otroke, zadnje čase pa se posveča tudi ilustracijam za odrasle. Z ilustracijami je opremil številne znane slikanice, za knjigo

O kravi, ki je lajala v luno Ide Mlakar je leta 2016 prejel nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico, prav tako sta s pisateljico Jano Bauer za knjigo Kako objeti ježa leta 2022 prejela nagrado za najlepšo slikanico. Grafični oblikovalec in ilustrator bo občinstvu zaupal, kako poteka ilustriranje (najlepših) knjig za otroke, kakšna je razlika v ustvarjanju za otroke in odrasle ter zakaj je ilustracija tako pomembna za najmlajše, ki komaj vstopajo v svet literature in likovne umetnosti.

Organizacija in izvedba: OŠ Prežihovega Voranca Maribor.


11.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

SREDNJEŠOLSKI LITERARNO-GLASBENI MARATON

Šolski bend s Srednje šole Slovenska Bistrica se bo predstavil s pesmimi in kratkimi zgodbami ob glasbeni spremljavi. Nastopajo: Zarja Robar, Nuša Hojnik, Urban Polenčič, Andraž Tkavc, Patrik Rupnik, Nik Obrul in Maja Jurič. Mentorica: Eva Kundih. Dijakinje Prve gimnazije Maribor se bodo predstavile s poezijo ob melodijah kitare in flavte. Nastopajo: Julija Bevc, Zala in Eva Rak ter Hana Kamplet Lešnik. Mentorica: Nina Koper.

Z besedili iz šolskega zbornika Pesnik pada z rokami, iztegnjenimi proti soncu se ob glasbeni spremljavi predstavljajo dijaki II. gimnazije Maribor: Doroteja Drevenšek, Lana Fajfer, Lara Kapun, Iza Korpar, Ela Skale, Hana Šalamun, Ela Velikonja, Jona Novak, Miha Ferlinc, Lia Horvat Zupančič, Nuša Ornik, Ana Kuprivec, Žiga Virtič, Zarja Puh, Jaš Heler in Neža Grajfoner. Mentorica: Nina Medved.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s Srednjo šolo Slovenska Bistrica, Prvo gimnazijo Maribor in II. gimnazijo Maribor.


12.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

DVAIDVAJSETI MARATON RAP IN HIP HOP POEZIJE – RAP KOT NAČIN ŽIVLJENJA BESEDE

Na tradicionalnem vsakoletnem maratonu hip hop in rap poezije festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru na

Grajskem trgu se je v dobrih dveh desetletjih zvrstilo preko dvesto nastopajočih mladih glasbenikov in glasbenic. Za mnoge je bil to celo prvi javni nastop, nekateri med njimi pa so se s časom razvili v prepoznavne in priljubljene izvajalce tega žanra. Povezuje Mišel Ristov – Amo.

Produkcija: MKC Maribor.

Foto: Boštjan Lah


15.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

OD BARANTANJA DO BITCOINA: PREDSTAVITEV KNJIGE

V knjigi Od barantanja do bitcoina Klemen Končan Verstovšek predstavlja, zakaj se je denar razvil, kako je omogočil razcvet človeške civilizacije in katere oblike denarja smo uporabljali pred »čudežnim« nastankom bitcoina, ki predstavlja povsem logični korak v evoluciji denarja. Primerjal bo delovanje bitcoina s kriptovalutami, ki so mu navidez podobne, dejansko pa predstavljajo avtoimuni odziv obstoječega finančnega sistema in odvračajo pozornost od ene najbolj revolucionarnih iznajdb v zgodovini človeštva.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z BitCoin knjižnico.


15.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

MOJA ZRNKA: PESNIŠKO-GLASBENA UPODOBITEV

Pesnica, kritičarka in kuratorka literarnih ciklov, mdr. sinergijskega cikla AD HOC, ki združuje poezijo, glasbo in likovno umetnost, Petra Koršič, si je za cilj upodobitve njenih izbranih pesniških zrn resnice in lepote iz Moje zrnke / ŠTIRJE KVARTI zastavila doseči svežo, sijočo, pomladno, vitalistično atmosfero. Njena interpretacija, združena z glasbo Nine Pečar, s katero se že sedem let uspešno dopolnjujeta, prinaša pravo umetniško doživetje.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s ciklom AD HOC.

Foto: arhiv Vile Vipolže ZOSO photography


16.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

SPREGANJE GLAGOLA PRIHAJATI: PREDSTAVITEV ANTOLOGIJE

Ob izidu antologije erotične kratke proze Spreganje glagola prihajati se bodo predstavili objavljeni avtorji, urednika, Hana Bujanović Kokot in Gašper Stražišar, pa se bosta pogovarjala o pomenu žanra kratke proze ter erotike v literaturi in družbi. Berejo: Bojana Dragoš, Karmen Petric, Polona Natlačen in Nadja Svetlin Kastelic.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z Layerjevo hišo.

Foto: arhiv Leyerjeve hiše


16.00, MARIBORSKO DRUŠTVO ZA CEREBRALNO PARALIZO SONČEK

PODARIMO KNJIGO IN BESEDO

Bralna akcija Humanitarnega združenja žensk Inner Wheel klub Maribor. Glasno branje popularnega romana #3špehbombe avtorice Clementine Beauvais (Mladinska knjiga, 2020). Poslušalci, člani Sončkovega bralnega kluba, bodo v prebranem besedilu iskali spoznanja o sebi, o družbi in o svetu. Bralno srečanje vodita Vasiljka Prosnik in Marija Podhostnik, članici IWK Maribor.

Organizira: Humanitarno združenja žensk Inner Wheel klub Maribor.


16.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

HECNE PESMICE

Otroci vrtca Šentilj iz skupine Korenjaki so z vzgojiteljico Bernardo Brec uživali v prebiranju Hecnih pesmic avtorice Alenke Bervar. Pesmice iz knjige bodo predstavili na lepem nastopu v družbi avtorice, velikih plišastih lutk in mladega glasbenika Žana Kotolenka.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z vrtcem Šentilj – podružnico osnovne šole Rudolfa Maistra.

Foto: Alenka Bervar


17.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

LITERATURA IN TRAVMA: OMIZJE

Sodobne raziskave na različnih področjih vse bolj globoko vstopajo v razumevanje travme in njenih posledic. Zakaj je razumevanje travme postalo tako pomembno in aktualno, kako se tema travme odraža v literaturi, na kakšen način je mogoče razumeti zdravljenje travme kot proces, ki ne celi zgolj posameznika, temveč tudi svet, kako avtorice doživljajo lastno celjenje in kakšna je njihova pisava, s katero presegajo boleče izkušnje. Pogovarjajo se pesnice Alja Adam, Andreja Vidmar in Leonora Flis.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s pesnicami.


17.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

BREZMEJNOST: POEZIJA PO MAISTROVEM NAVDIHU

Na svetovni dan poezije v Maistrovem letu so udeleženci delavnice pod mentorstvom pesnice Nike Škof spoznali poezijo borca za severno mejo, razmislili o pomenu meja in brezmejnosti, se vprašali, kje in kakšne meje poznajo, kdaj jih prestopajo in kakšno vlogo igrajo v njihovih življenjih. Nastale so pesmi, ki tematizirajo (brez)mejnost. Berejo: Dana Štrucelj, Eva Perko in Manja Šturm Dolinšek.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z JSKD – OI Gornja Radgona.


18.00, LITERARNA HIŠA MARIBOR

SREČANJE S SOSEDI, SKUPINSKI LITERARNI VEČER S PREDSTAVITVIJO ZBORNIKA

S skupino avtorjev iz Hrvaškega Zagorja, ki jo je vodil pesnik, prevajalec, zdaj tudi esperantist Božidar Brezinščak Bagola, in ki se je leta 2003 organizirala v Hrvaško-zagorsko književno društvo, sodeluje Literarna hiša Maribor že od začetka devetdesetih let in to je zagotovo vzoren primer dobrososedskega sožitja. Lani je društvo postalo izpostava Društva hrvaških književnikov. Predstavilo se bo s svojim tradicionalnim zbornikom, ki je tik pred izidom.

Organizacija in izvedba: Kulturno društvo Mariborska literarna družba, JSKD – OI Maribor in ZKD Maribor.


18.00, VETRINJSKI DVOR, ATRIJ VETRINJCA – BARCODA

24. PESNIŠKI TURNIR – FINALNO TEKMOVANJE ZA NAJBOLJŠO NEOBJAVLJENO IZVIRNO PESEM IN NAZIV »VITEZ(INJA) PESNIŠKEGA TURNIRJA 2024«

Po dveh polfinalnih turnirjih, ki sta potekala konec aprila v Medobčinski splošni knjižnici v Žalcu in v začetku maja v Knjižnici Jožeta Udoviča v Cerknici, se je v finale Pesniškega turnirja uvrstilo dvanajst pesnikov in pesnic, ki se bodo potegovali za naziv vitez ali vitezinja poezije. Pesniški gost bo lanskoletni vitez poezije Andrej Medved, prireditev bosta povezovala Nino Flisar, koordinator projekta, in Alenka Jovanovski, vitezinja poezije. Letošnji Pesniški turnir bo posvečen dolgoletni podpornici prireditve in ambasadorki branja Manci Košir. Občinstvo bo nagovorila idejna pobudnica projekta Zora A. Jurič. Strokovna žirija, v sestavi Irena Novak Popov, Jure Jakob in Franci Novak, bo izbrala viteza ali vitezinjo poezije, ki bo v trajno last prejel/-a ročno kovano vrtnico umetnostnega kovača Mihe Krištofa, denarno nagrado 1000 evrov in knjižno darilo. Svojega zmagovalca ali zmagovalko bo z glasovanjem izbralo tudi na prireditvi prisotno občinstvo. Izdan bo tudi zbornik finalnih pesmi, ki ga bodo prejeli vsi obiskovalci.

V primeru dežja bo dogodek potekal v večnamenski dvorani Vetrinjskega dvora.

Produkcija: Klub kulturnih ustvarjalcev KU KU in Kreacija s.p. Izvedba: Klub kulturnih ustvarjalcev KU KU in Kreacija s.p. v sodelovanju z Narodnim domom Maribor, KUD Codo in festivalom Slovenski dnevi knjige v Mariboru.

View Event →
Dnevi knjige v Mariboru - Četrtek (3. dan)
May
23
10:00 AM10:00

Dnevi knjige v Mariboru - Četrtek (3. dan)

10.00–13.00 in 15.00–18.00, GRAJSKI TRG IN BUKVARNA CIPROŠ

LE KORAK DO KNJIGE: KNJIŽNI SEJEM

Na preži smo za dobro knjigo (po ugodni ceni)! Na knjižnem sejmu na Grajskem trgu sodelujejo: Založba Litera, Založba Pivec, KUD Sodobnost International, Beletrina, Forum slovanskih kultur, Književno društvo Hiša poezije, Vigevageknjige, Klub kulturnih ustvarjalcev KU KU, Univerzitetna založba Univerze v Mariboru, Alma Mater Europaea – ECM, Založba Alma Mater Press, Založba AMEU - ISH, Pokrajinski muzej Maribor, Umetnostna galerija Maribor, Založba ZRC, Lisztov inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana, Kulturna agencija Petőfi – Petőfi Cultural Agency, Francoski inštitut v Sloveniji, Društvo za informiranje o islamu, Krščanska adventistična cerkev, Bitcoin knjižnica, Vlado Began – samozaložnik, Dve luni, zavod za poetizacijo sveta.

Vabi tudi Bukvarna Ciproš (KC Pekarna) na desnem bregu Drave.

Spremljevalni program knjižnega sejma povezuje Petra Bauman.

Produkcija in izvedba: MKC Maribor.


GRAJSKI TRG

ULIČNA RAZSTAVA ILUSTRACIJ: ANA MARAŽ, EVA MLINAR IN TINA VOLARIČ

Produkcija: Mariborska knjižnica v partnerstvu z MKC Maribor in festivalom Slovenski dnevi knjige v Mariboru.


GRAJSKI TRG

ULIČNA RAZSTAVA OBLEČENIH PESNIŠKIH ZBIRK FESTIVALA PRANGER: SREDNJA LESARSKA IN GOZDARSKA ŠOLA MARIBOR

Produkcija: MKC Maribor in Festival Pranger. Izvedba v sodelovanju s Srednjo lesarsko in gozdarsko šolo Maribor.

 

Foto: arhiv Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor

 

10.00 in 11.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

NOČNI OBISK S PISATELJICO GAJO KOS

V goste prihaja avtorica priljubljenih in nagrajenih zgodb, ki piše za najmlajše ter zanje občasno tudi kaj prevede. V letu 2019 je pri Mladinski knjigi izšla slikanica Obisk (z ilustracijami Ane Zavadlav), leta 2022 pa je izšlo nadaljevanje te slikanice z naslovom Nočni obisk. Gre za zgodbo o prijateljstvu ter medsosedskih odnosih med lenivci in tapirji. Dogajanje je atraktivno in slikovito ter kljub glavnemu liku, lenivcu Smrču, ki je bolj počasne sorte, razgibano in dinamično. Pripoved gre z roko v roki z imenitnimi ilustracijami Ane Zavadlav, ki nam na nepozaben način približa živalski svet ter dnevno ali nočno vzdušje visoko v krošnjah, pod drevesi ali v vodah eksotičnega gozda. Slikanica, ki poudarja pomen in vrednote medsebojnega sodelovanja ter pomoči, je namenjena otrokom od predbralnega obdobja naprej do konca prve triade osnovnih šol. Na obisku nam bo Gaja Kos povedala marsikaj zanimivega o lenivcih in tapirjih, skupaj s pisateljico pa se bomo podali v čisto pravo džunglo!

Organizira: MKC Maribor.

 
 

11.00–13.00 in 16.00–17.00, GRAJSKI TRG

MEDTEM KO ČISTIM ČEVLJE RUDOLFU MAISTRU: PERFORMANS MIŠE GAMS

Le komu dandanes čistimo čevlje, da lahko preživimo iz dneva v dan? So časi zdaj takšni, da se je bolje sklanjati proti vzhodu, zahodu ali kar v vse smeri neba? Kakšno sporočilo je general in pesnik Rudolf Maister pustil mlajšim generacijam? Performerka Miša Gams, ki deluje tudi kot kritičarka in pisateljica, bo na Grajskem trgu s starinskim priborom za čiščenje čevljev »razčistila«, ali si Rudolf Maister poleg naziva general zasluži tudi naziv pesnik, ter mimoidoče povabila, da odnesejo s seboj pesem in s tem majhen košček duha moža, ki je ubranil Maribor ter Štajersko pred okupatorjem.

Organizira: MKC Maribor.

Foto Urša Krišelj Grubar


12.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

SREDNJEŠOLSKI LITERARNO-GLASBENI MARATON

S Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor se z interpretacijo kanoniziranih ter sodobnih avtorjev in avtoric, ki tematizirajo naravo, predstavljajo Marko Kos, Marko Gumzej, Žiga Kokol, Jaka Priteržnik, Gabrijel Plevanč, Jakob Feldin, Vito Slavinec in Tilen Kianec ob spremljavi harmonikaša Lovra Lorberja in pozavnista Tilna Klanca. Mentorici: Tatjana Perič in dr. Janja Vollmaier Lubej.

S Šolskega centra in Gimnazije Ravne na Koroškem prihajajo Flegmatiki s pesmimi, objavljenimi v šolski reviji Flegma, Neža Gabrovec, Tadej Gosak, Zala Špoljar Slivnik, Lucija Fortin, Nuša Jehart, Jan Penec, Tamara Rožej, Ana Žiberna in Špela Ramšak. Mentorica: Lucija Mirkac.

Dijaki Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška Maribor, ki delujejo v kreativni delavnici pesnice Andreje Vidmar, bodo ob glasbeni spremljavi interpretirali avtorsko poezijo, ki bo jeseni izdana tudi v knjižici. Predstavili se bodo Vida Cerkvenič, Nuša Auberšek, Neža Gačnik, Lejla Pogačar, Ema Bohanec, Neli Ribič Kurnik, Gal Pervoršek, Pija Rauter in Gabriela Lešnik.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s Srednjo lesarsko in gozdarsko šolo Maribor, s Šolskim centrom in Gimnazijo Ravne na Koroškem ter s Škofijsko gimnazijo Antona Martina Slomška Maribor.


15.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

ANDREJ VILČNIK IN BRATKO ZAVRNIK: PROTI TOKU

Mariborskemu kantavtorju Andreju Vilčniku se bo na kitari pridružil Bratko Zavrnik, novinar in »codovec« (učitelj kitare pri KUD Codi). Sicer člana benda Fox and the Poor Guys bosta

tokrat nastopila v akustični preobleki z rock-repertoarjem, ki je sicer prepoznaven, a se ogiba klišejem.

Organizira: MKC Maribor.

 

Foto: Šimen Zupančič, Media24

 

15.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

MLADI GLEDALIŠKI KLUB Z DRUŠTVOM PORTRET

Igra Gledališki klub je zasnovana kot igra v igri. Na odru sledimo prvi vaji učencev, ki se pripravljajo na igro Podnajemnik. Učenci so sošolci, dobro se poznajo, nekateri so kritični bolj, drugi manj. Ob uri za vajo se počasi zbirajo, nekateri celo zamujajo; vsi prisotni se pogovarjajo o igri in nehote raziskujejo medsebojne odnose. Nastopajo: Vida Ornik, Vid Namestnik, Tara Audič Badovinac, Vasilisa Piun, Žiga Ritlop, Rozalija Kac, Alina Kolšek Šalamun in Alina Husejnagić.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z Društvom za razvoj kreativnosti in potencialov Portret.


16.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

PREVAJALSKI EVROBAROMETER: KONEC IN PIKA

Nagrajeni roman avstrijskega pisatelja in glasbenika Daniela Wisserja Kraljica gora (KUD Sodobnost International, 2024) v ospredje postavlja peripetije tragikomičnega protagonista,  za multiplo sklerozo obolelega še ne petdesetletnika Roberta Turina, ki vegetira v negovalnem domu, priklenjen na invalidski voziček, in načrtuje pobeg v odrešilno Švico. Roman v dramski maniri na humoren način spregovori o etičnih dilemah ob končanju življenja z medicinsko pomočjo, razgalja nevzdržne razmere v zdravstvenih ustanovah in prikazuje dvoličnost sodobne družbe. O prevajalskih dilemah in o literarni predelavi aktualnih vprašanj pomoči pri prostovoljnem končanju življenja se bosta pogovarjala prevajalka dela Tanja Petrič ter kardiolog in pisatelj Franjo H. Naji, ki se v svojem romanu Noč na obisku (Litera, 2022) prav tako sooča s temo evtanazije. Pogovor povezuje Petra Bauman.

Organizirata: MKC Maribor in Društvo slovenskih književnih prevajalcev v sodelovanju s KUD Sodobnost International, s podporo Evropske unije in Javne agencije za knjigo RS.


17.00, SREDIŠČE MARIBORA, ZBIRNO MESTO NA GRAJSKEM TRGU

LITERARNI POSTANKI PO MARIBORU: LITERARNI SPREHOD

Na literarnem sprehodu bo Tonja Jelen prebirala odlomke iz romanov, ki se dogajajo na mariborskih ulicah in izbranih točkah v mestu. Predstavila bo tudi literarne zemljevide, ki sta jih ustvarili z Dijano Božić. Sprehajali se bomo po poteh iz literarnih del Janje Vidmar Pink, Orlanda Uršiča Krušni oče in Toneta Partljiča Veter z vzhoda ter Sebastjan in most.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z združenjem KODA MODRO.

Foto: Peter Tomaž Dobrila


17.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

STIŠJA S FERIJEM LAINŠČKOM IN MATEJEM KRAJNCEM: IZID PLOŠČE

Pisec in kantavtor Matej Krajnc je uglasbil pesmi Ferija Lainščka in jih z naslovom Stišja objavil na plošči pri Kulturnem centru Maribor (2024). V zbirki je med njegovimi avtorskimi uglasbitvami tudi pesem Mary Ann, ki jo je pred štiridesetimi leti na besedilo Ferija Lainščka uglasbil Oto Pestner. Stišja bodo tokrat zadonela malce glasneje.

Organizira: MKC Maribor – literarni program MKC Črka v sodelovanju s Kulturnim centrom Maribor.


17.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

A CAPPELLA [DOGODEK ODPADE]

Ženska vokalna skupina A cappella, ki pod okriljem KUD Rače deluje že več kot 15 let, je za svoje nastope prejela številna priznanja; nastopala je v programih RTV Slovenije, tudi na Hrvaškem in v Avstriji. Ustanovitelj skupine je Tone Žuraj. Predstavila se bo s slovenskimi in tujimi pesmimi. Nastopajo Anja Lešič, Dora Ožvald, Eneja Lina Berglez, Alja Majcen, Katja Vasić, Lucija Dajčman, Teja Fuchs in Eva Mustafa.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s KUD Rače.

Foto: Tone Žuraj


18.00, LITERARNA HIŠA MARIBOR

LITERARNI VEČER Z MILANOM NOVAKOM IN LJUBICO RIBIČ

Milan Novak je človek plesa, poezije in risbe, ki deluje v Sloveniji in na Balkanu. Od leta 2014 živi v Varaždinu na Hrvaškem, od koder prihaja tudi pesnica in prevajalka Ljubica Ribič, predsednica Društva za propagando kulture Ritam misli, ki piše poezijo in kratko prozo v standardni hrvaščini, kajkavščini in slovenščini ter prevaja iz slovenščine.

Organizacija in izvedba: Kulturno društvo Mariborska literarna družba, JSKD – OI Maribor in ZKD Maribor.


19.00, VETRINJSKI DVOR, ATRIJ VETRINJCA - BARCODA

ZA ROBOM JEZIKA – VELIKO PESNIŠKO BRANJE

Pesnice Kristina Kočan, Danica Križanič Müller, Petra Bauman, Lidija Gačnik Gombač, Ana Svetel, Nežka Struc in Nevenka Miklič Perne bodo brale izbrane pesmi iz svojega opusa iz antologije sodobnih pesnic Maribora Za robom jezika, ki jo je uredila pesnica in prevajalka Kristina Kočan ter je s spremno besedo Petre Kolmančič izšla pri založbi Litera. Antologija Za robom jezika je pomemben kamenček v mozaiku, ki na novo postavlja in vrednoti tradicijo ženskih ustvarjalk, ob tem pa tudi rekonstruira periodični tok pisave žensk v Mariboru in opozarja na nevidnost nekaterih ustvarjalk, zlasti tistih, ki so v mestu ob Dravi delovale v preteklosti. Dogodek bo povezovala Zora A. Jurič.

V primeru dežja bo prireditev potekala v klubu BarCoda v Vetrinjskem dvoru.

Produkcija: MKC Maribor. Izvedba: MKC Maribor v sodelovanju z založbo Litera, KUD Coda in Narodnim domom Maribor.

View Event →
Dnevi knjige v Mariboru - Sreda (2. dan)
May
22
10:00 AM10:00

Dnevi knjige v Mariboru - Sreda (2. dan)

10.00–13.00, 15.00–18.00, GRAJSKI TRG

LE KORAK DO KNJIGE: ODPRTJE KNJIŽNEGA SEJMA

Na preži smo za dobro knjigo (po ugodni ceni)! Na sejmu boste lahko pri več kot dvajsetih založnikih odkrili vse od vrhunskih romanov, slikanic, pesniških zbirk, knjig za tiste, ki bi se radi naučili česa novega, prevetrili svoj pogled na svet, podarili knjigo ali se okrepili s poletnim branjem.

Vljudno vabljeni, da raziščete bogato, posebno sejemsko ponudbo in z nakupom podprete slovensko knjigo.

Sodelujejo: Založba Litera, Založba Pivec, KUD Sodobnost International, Beletrina, Forum slovanskih kultur, Književno društvo Hiša poezije, Vigevageknjige, Klub kulturnih ustvarjalcev KU KU, Univerzitetna založba Univerze v Mariboru, Alma Mater Europaea – ECM, Založba Alma Mater Press, Založba AMEU - ISH, Pokrajinski muzej Maribor, Umetnostna galerija Maribor, Založba ZRC, Lisztov inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana, Kulturna agencija Petőfi – Petőfi Cultural Agency, Francoski inštitut v Sloveniji, Društvo za informiranje o islamu, Krščanska adventistična cerkev, Bitcoin knjižnica, Vlado Began – samozaložnik, Dve luni - zavod za poetizacijo sveta.

Spremljevalni program knjižnega sejma povezuje Petra Bauman.

V Bukvarni Ciproš (KC Pekarna) so podaljšali odpiralni čas in vas pričakujejo vse dni v času sejma – vabljeni v največjo bukvarno v Sloveniji!

Produkcija in izvedba: MKC Maribor.

Foto: Boštjan Lah


10.00, GRAJSKI TRG

NA POTI V DEŽELO ČUDES

Z Društva slovenskih pisateljev je na pot krenilo posebno vozilo. S kovčki polnimi knjig bodo po mestih in manjših krajih k vam pripotovali pisatelji in pisateljice, pesnice in pesniki. Maribor je mesto na poti v deželo čudes. Mesto za postanek. Obiskala ga bo pisateljica in pravljičarka Alenka Spacal. Da skupaj razpremo knjige in uzremo svet, v katerega lahko vstopi le tisti, ki bere.

Produkcija: Društvo slovenskih pisateljev. Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z Društvom slovenskih pisateljev in festivalom 29. Slovenski dnevi knjige v Ljubljani.


10.00, GRAJSKI TRG

S PRAVLJICAMI NA PREŽI

Pravljičarka Alenka Spacal bo pripovedovala ljudske in avtorske pravljice. Najprej bo razkrila, kako so si nekdaj pripovedovali o glasbi, o godcih in o nastanku gosli. Nato bodo ob sodobnih slikanicah pred nami zaživele skrivnosti ustvarjanja, vse od zbiranja besed in prisluškovanja verzom do slikanja podob. S pravljicami poletimo do knjig. Ali kot pravi mala modra sraka v Modrih ptičjih mislih: »Kdor bere, ta leti!« Alenka Spacal je pisateljica, ilustratorka in pravljičarka. Ustvarila je pet avtorskih slikanic. Sodobno pravljičarstvo razvija pod okriljem Bajalke, zavoda za založništvo in umetnost pripovedovanja.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z Bajalko.

Foto: Gregor Salobir


10.30, PEDAGOŠKA FAKULTETA MARIBOR, PREDAVALNICA 0.100

MARKO KRAVOS: ZLATOROG – PRIPOVED IZ DAVNIH ČASOV

Zlatorog tržaškega pisatelja Marka Kravosa je nastal po različnih ljudskih pripovedih ter zgodovinskih virih, ki govorijo o legendah in mitih iz našega alpskega visokogorja. S prenovo starih pripovednih motivov avtor tako mlade kot odrasle bralce opozarja na pravljično izročilo iz naših krajev, obenem pa v njih obuja odnos do naravnega okolja, ki ga v pravljici poosebljajo bele žene sredi čudežnega vrta v osrčju Triglavskega pogorja, Zlatorog pa predstavlja bajeslovno bitje z večno življenjsko močjo v krvi in rogovju. Ilustracije za knjigo so delo odlične slikarke, ilustratorke in mladinske pisateljice Andreje Peklar, nova knjižna izdaja Zlatoroga pa je ob avtorjevem jubileju izšla pri Založbi Pivec. Pogovor z avtorjem vodi Dragica Haramija.

Organizirajo: Mladinski kulturni center Maribor, Pedagoška fakulteta Univerze v Mariboru in Založba Pivec.

 

Foto: arhiv Založbe Pivec

 

11.00, GRAJSKI TRG

ODPRTJE ULIČNE  RAZSTAVE ILUSTRACIJ: ANA MARAŽ, EVA MLINAR IN TINA VOLARIČ

Mariborska knjižnica je ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke, v enotah Mariborske knjižnice pripravila veliko razstavo ilustracij Ane Maraž, Eve Mlinar in Tine Volarič. Izbor ilustracij treh umetnic prinaša tudi v javni prostor razstavo, ki bo v času festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru na ogled na Grajskem trgu, v času Festivala Lent v Art Kampu, do konca poletja pa v Doživljajskem igrišču Betnava.

Produkcija: Mariborska knjižnica v partnerstvu z MKC Maribor in festivalom Slovenski dnevi knjige v Mariboru.


11.15, GRAJSKI TRG

BESEDE KOT LES – ODPRTJE ULIČNE RAZSTAVE OBLEČENIH KNJIG

Letošnja kolekcija oblečenih knjig je avtorsko delo dijakov Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor, Jana Furmana, Aneja Kavčiča in Roka Krambergerja. Mentorji: Mirjana Kumer, Marjan Kumer, Aljaž Fijačko in Vesna Kolenko. Ulična razstava je nastala v sodelovanju s Festivalom Pranger ter slovenskimi založbami, ki so podarile knjige. Na razstavi, ki vključuje izbrane pesniške zbirke Festivala Pranger, ki so jih izbrali Silvija Žnidaršič, Jelka Kernev Štrajn in Luka Benedičič, so naslednje oblečene knjige slovenskih pesnic in pesnikov; Ana Pepelnik: to se ne pove (LUD Literatura), Tonja Jelen: Od točke nič (Litera), Nina Dragičević: AMPAK, KDO? (ŠKUC, Vizibilija), Vesna Liponik: Jabk (ŠKUC, Lambda) Denis Škofič: Tuskulum (Cankarjeva založba), Matjaž Zorec: Večerna zora (Hiša poezije, LJ), Zdrav Ko Riba/P. Repar: Pot z Unij in naprej (Koščak & Apokalipsa), Lara Božak: Z luknjami v prepihu (Lit. društvo IA, Črna skrinjica, LJ) in Miljana Cunta: Nekajkrat smo zašli, zdaj se vračamo (Slovenska matica).

Razstava bo na ogled vsak dan v času trajanja knjižnega sejma. Razstava oblečenih knjig bo na ogled tudi na letošnjem 21. Festivalu Pranger v atriju Kulturnega centra Rogaška Slatina med 4. in 6. julijem 2024.

Produkcija in izvedba: MKC Maribor v sodelovanju s Srednjo lesarsko in gozdarsko šolo Maribor ter Festivalom Pranger.

 

Foto: arhiv Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor

 

11.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

SREDNJEŠOLSKI LITERARNO-GLASBENI MARATON

S III. gimnazije Maribor prihaja v goste šolska glasbena skupina (Julija Novak, Žana Višnar, Manja Županič, Nina Frangež, Lina Malinger, Zala Ekart, Lučka Perc, Manja Županič, Paul Felix Lovše in Lovro Lešnik), ki bo pospremila pesnike Eneja Ibrahimovića, Roka Meklina, Iris Pisanec Kaučevič, Emo Pristovnik Kajbič in Taro Perdija. Mentorici: Darija Golob Malenšek in Alja Šulič.

S Srednje šole za trženje in dizajn Maribor se predstavljajo Nikolet Hanželj, Lara Janise Šmit, Nika Smovnik, Anja Verhovnik, Lina Libman. Mentorica: Tina Baumhakl.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s III. gimnazijo Maribor in Srednjo šolo za trženje in dizajn Maribor.


15.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

PIJANI ČOLN V DELTI JEZIKA, NA TNALU PESMI PA PREHODI: LITERARNI PERFORMANS

Sveže izpod strehe mini založbe Kluba KU KU – cvetober avtorjev in avtoric, ki se predstavljajo z novimi avtorskimi projekti. Na Pijanem čolnu plujejo Bojan Tomažič, Slobodan Janković, Reinhard Padinger, Mateja Pleteršek in Jasmina Dovnik. Skupina si je ime izposodila pri Arthurju Rimbaudu, vabi pa vas tako skrivnostno: »Pesmi so praznik za čutila.«

Peter Andrej se predstavlja s projektom petih albumov v enem CD-boxu V delti jezika, Mojca Andrej s prevodi puščavskih pesmi Prehodi/Transitions, Bojan Sedmak se daje na Tnalo pesmi.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s Klubom kulturnih ustvarjalcev KU KU.

Foto: arhiv KU KU


16.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

ZLATI SMEH Z MLADIMI IMPROVIZATORJI

Mladi improvizatorji iz ekip Šolske impro lige III. gimnazije Maribor, Gimnazije Celje – Center in Zavoda Rast Ruše pod mentorstvom Mojce Frim se bodo z improviziranimi prizori poklonili nepozabnemu liku Kekca. Nastop pripravljajo ob 140. obletnici rojstva in 80. obletnici smrti njegovega avtorja Josipa Vandota. Brez scenarija, samo po predlogih občinstva, bodo poskrbeli, da boste v eni roki domov odnesli sonce, v drugi pa zlati smeh (in kakšno knjigo!).

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s KUD Banda ferdamana in ekipami ŠILE s III. gimnazije Maribor, Gimnazije Celje – Center ter Zavoda Rast Ruše.

Foto: Boštjan Lah


16.55, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

PESNIŠKA TERRA INCOGNITA Z ALEŠEM JELENKOM

Pesnik Aleš Jelenko bo s kratkim branjem predstavil zadnjo pesniško zbirko Terra Incognita (KUD Apokalipsa, 2022), ki je bila lansko leto izbrana tudi v program festivala Pranger.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju s KUD Apokalipsa.

Foto: osebni arhiv


17.00, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

GLAS IZPOD SKORJE: PREDSTAVITEV PESNIŠKE ZBIRKE [DOGODEK ODPADE]

Glas izpod skorje (ZRU, 2023) je tretja pesniška zbirka Alenke Mihorič (1958) iz Maribora, ki živi in ustvarja v Dobu pri Domžalah. Knjiga je opremljena z avtoričinimi subtilnimi fotografijami detajlov iz narave. Iz spremne besede urednice: »Skorja […] je membrana, ki ves čas prepušča, menjuje dihe, informacije in poglede v vse smeri.« Pogovor z avtorico Alenko Mihorič bo vodila urednica zbirke in pesniškega portala www.pesem.si, Ana Porenta.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z Zavodom za razvijanje ustvarjalnosti.

 

Foto: Gaja Grešak

 

17.30, ODER KNJIŽNEGA SEJMA, GRAJSKI TRG

PRELOMNO LETO, PRELOMNI LITER JEZIKA

S povsem svežo številko literarno-jezikoslovne revije Liter jezika se predstavljajo njeni avtorji. Nastopajo: Danijela Konc, Nina Vinšek, Nuša Ornik, Tinkara Kosi, Eva Cimerman, Dominik Škrinjar in Lea Peklar.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z Oddelkom za slovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.

 
 

17.30, GRAJSKI TRG

MLADI MLADIM: NA TERENU Z RADIEM MARIBOR

Osrednja mladinska radijska oddaja Mladi mladim prihaja v goste na knjižni sejem in bo v oddaji, ki bo šla v živo z Grajskega trga, napovedala mladinske programe, vključene v letošnji festivalski program.

Organizira: MKC Maribor v sodelovanju z Radiem Maribor.

 
 

18.00, LITERARNA HIŠA MARIBOR

O AVSTRIJSKI LITERATURI V MARIBORU

Avstrijska literatura v Mariboru je slepa pega literarne zgodovine. Marjan Pungartnik je za zbornik Društva nemško govorečih žena, posvečen Doris Debenjak, pripravil krajši pregled vidnejših avstrijskih avtorjev in avtoric, povezanih z Mariborom, raziskoval pa je še naprej ter zbral okrog 130 imen, ki so relevantna za to temo. Spregovoril bo o najvidnejših ter najzanimivejših predstavnikih in predstavnicah te nevidne književnosti.

Organizacija in izvedba: Kulturno društvo Mariborska literarna družba, JSKD – OI Maribor in ZKD Maribor.


19.00, VETRINJSKI DVOR, ODPRTI ODER VETRINJCA – BARCODA

LITERARNA POSTAJA Z BARBARO KORUN

Osrednja gostja 27. festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru je pesnica Barbara Korun, ki je z vsako pesniško zbirko – od prve Ostrina miline (Mladinska knjiga, 1999) do sedme Idioritmija (Hyperion, 2021) – pomembno zaznamovala slovenski pesniški prostor. Odlikuje jo popolna predanost pesniškemu poslanstvu, ki z njenega gledišča predpostavlja neločljivost etike od estetike, s čimer poezijo do neskončnosti razpre ter pripusti vanjo svet v njegovem mnogoglasju in raznoglasju. Njena poezija je plod velike budnosti, pozornosti v doživljanju, točnosti v beleženju vtisov, čutne razprtosti, mišljenjske neizprosnosti in osebne izpostavljenosti.

Prva zbirka Barbare Korun Ostrina miline (1999) je bila nagrajena kot najboljši prvenec, leta 2010 je dobila nagrado zlata ptica, za četrto zbirko Pridem takoj (2011) Veronikino nagrado, s sedmo zbirko Idioritmija (2021) je bila nominirana za Jenkovo nagrado. Od leta 2013 organizira redna mesečna srečanja ob branju novih zbirk slovenskih pesnic, naslovljena Pesnice za pesnice, za kar je leta 2020 dobila nagrado Mira. Njena poezija je bila objavljena v petnajstih samostojnih knjižnih prevodih in preko osemdesetih antologijah v več kot dvajsetih jezikih. Piše tudi kritike in eseje.

Pogovor z gostjo bo usmerjala Lidija Gačnik Gombač. Glasbeno bodo dogodek obogatili dijaki Konservatorija za glasbo in balet Maribor.

V primeru dežja bo prireditev potekala v zgornji dvorani Vetrinjskega dvora.

Organizira: Mariborska knjižnica v partnerstvu z MKC Maribor – festivalom Slovenski dnevi knjige v Mariboru in v sodelovanju s KUD Codo in z Narodnim domom Maribor.

Foto: Maja Pertič Gombač

View Event →
Dnevi knjige v Mariboru - Torek (1. dan)
May
21
12:00 PM12:00

Dnevi knjige v Mariboru - Torek (1. dan)

12.00, UNIVERZITETNA KNJIŽNICA MARIBOR, KNJIŽNO RAZSTAVIŠČE UKM

OTVORITVENI DOGODEK 27. LITERARNEGA FESTIVALA SLOVENSKI DNEVI KNJIGE V MARIBORU – KO TE NAPIŠE KNJIGA 2024

Na otvoritveni slovesnosti bosta predsednica Društva slovenskih književnih prevajalcev Tanja Petrič, v imenu ustanovitelja, in direktorica MKC Maribor Marja Guček, v imenu pokrovitelja, razglasili prejemnika oz. prejemnico nagrade Vasje Cerarja za najboljši prevod na področju mladinske književnosti. Obiskovalce in obiskovalke bodo nagovorili dr. Vlasta Stavbar, predstavnica Univerzitetne knjižnice Maribor, Marja Guček, direktorica Mladinskega kulturnega centra Maribor, ter predstavnik Mestne občine Maribor. V skulpturo Časovna kapsula Jožeta Šubica bo vložen izvirni literarni prispevek osrednje gostje festivala Barbare Korun. Potekalo bo tudi odprtje razstave Na preži za prežo avtorjev Boruta Gombača in Jerneje Ferlež ter glasbeni nastop. Otvoritveno slovesnost bosta moderirala Petra Bauman in Nino Flisar.

Organizirata: UKM in MKC Maribor.


14.00, DOM STAREJŠIH OBČANOV TEZNO

PODARIMO KNJIGO IN BESEDO

Bralna akcija Humanitarnega združenja žensk Inner Wheel klub Maribor. Glasno branje dela Dobra družba: zgodbe o prevozih (LUD Literatura, 2019) avtorice Ane Svetel. Poslušalci, stanovalci Doma starejših občanov Tezno, radi prisluhnejo novim besedilom, ki vzbudijo spomine na njihove izkušnje in spoznanja. Bralno srečanje vodita Vasiljka Prosnik in Marija Podhostnik, članici IWK Maribor.

Organizira: Humanitarno združenja žensk Inner Wheel klub Maribor.


18.00, LITERARNA HIŠA MARIBOR

BREDA PUGELJ, 90 LET

Pesnica, igralka, plesalka, prevajalka in avtorica dramskih tekstov Breda Pugelj je prevedla več kot trideset književnih in dramskih del ter strokovne literature. Bila je trikratna finalistka Pesniškega turnirja. Veliko se je ukvarjala z gledališko dejavnostjo za otroke in mladino. Objavila je nekaj slikanic in del za otroke, njen romaneskni prvenec pa nosi naslov Cesta do proge. Z avtorico se bo pogovarjal Marjan Pungartnik.

Organizacija in izvedba: Kulturno društvo Mariborska literarna družba, JSKD – OI Maribor in ZKD Maribor.


18.00, KNJIGARNA BELETRINA MARIBOR

JUBILEJNO SREČANJE Z MARKOM KRAVOSOM

Tržaški pesnik, pisatelj, esejist, prevajalec in urednik Marko Kravos zagotovo sodi med najvidnejše slovenske literarne ustvarjalce. Prejel je nagrado Prešernovega sklada, zlatnik poezije za pesniški opus, Schwentnerjevo nagrado in več italijanskih nagrad, med njimi italijansko državno nagrado za poezijo Astrolabio d’oro. Kravos je osrednje pero tržaške poezije, njegov izjemen literarni opus šteje več deset pesniških zbirk, obsežen je njegov opus knjig za otroke. Izjemno pomembno je tudi njegovo uredniško delo, več kot triindvajset let je deloval kot glavni urednik založbe Založništvo tržaškega tiska v Trstu.

Pogovor z avtorjem, ki je v lanskem letu praznoval jubilejno osemdesetletnico, bo usmerjala Darka Tancer-Kajnih.

Organizirata: Založba Pivec in Knjigarna Beletrina Maribor.

 
 

19.00, VETRINJSKI DVOR, ODPRTI ODER VETRINJCA – BARCODA

LITERARNI VEČER LGBTQ+ Z GOSTJO ALJO ADAM IN ODPRTIM LITERARNIM MIKROFONOM

Na literarnem večeru bodo nastopili Alja Adam, Aljaž Koprivnikar, Vesna Liponik in Pino Pograjc. Po prvem sklopu branja sledi pogovor s pesnico Aljo Adam, ki bo predstavila pesmi iz pesniške zbirke Privlačnosti in iz novo nastajajoče zbirke. Dogodek bo povezovala Špela Setničar, gostitelj in selektor nastopajočih je pesnik in urednik Tom Veber. Dogodek je del programa Maribor skozi rožnata očala in projekta Mavrični junij v Mariboru.

Produkcija: MKC Maribor. Izvedba: MKC Maribor – festival Slovenski dnevi knjige v Mariboru in program Maribor skozi rožnata očala v sodelovanju s KUD Coda in Narodnim domom Maribor.

View Event →
Dnevi knjige v Mariboru: preddogodek festivala
May
16
12:00 PM12:00

Dnevi knjige v Mariboru: preddogodek festivala

ČETRTEK, 16. maj

12.00, SEJNA SOBA MLADINSKEGA KULTURNEGA CENTRA MARIBOR

NOVINARSKA KONFERENCA 27. LITERARNEGA FESTIVALA SLOVENSKI DNEVI KNJIGE V MARIBORU

Predstavitev programa, podpis zaveze festivala Zero waste, predstavitev programa v partnerskih mestih.

Organizira: MKC Maribor.

Foto: Živa Mijatović

View Event →
Dnevi knjige: Malo drugače s Tomom Podstenškom
Apr
25
10:00 AM10:00

Dnevi knjige: Malo drugače s Tomom Podstenškom

MALO DRUGAČE S TOMOM PODSTENŠKOM

Pozdrav Dnevu knjige in avtorskih pravic v šentiljski knjižnici

Četrtek, 25. april 2024 // 10.00 // Mariborska knjižnica – Knjižnica Šentilj

Novi roman Toma Podstenška je napeta nočna razprava med odtujenima bratoma Petrom in Tomažem, ko prvi drugega prosi za nenavadno, celo šokantno uslugo. Tomo Podstenšek je avtor osmih romanov in treh zbirk kratke proze, s svojimi deli je bil štirikrat nominiran za nagrado kresnik in enkrat za nagrado novo mesto. Kot gosta so ga v Knjižnico Šentilj povabili člani in članice družabnega kotička Skodelica besed, predstavitev avtorja in njegovega romana pa bo vodila Sabina Kotnik.

View Event →
Razpis: Rap in hip hop poezija
Apr
25
to May 5

Razpis: Rap in hip hop poezija

RAP IN HIP HOP POEZIJA

VABILO K SODELOVANJU NA 22. GLASBENEM MARATONU FESTIVALA SLOVENSKI DNEVI KNJIGE V MARIBORU

Rok za prijavo: 5. maj 2024

 

Mladinski kulturni center Maribor vabi vse mlade, ki ustvarjate hip hop in rap glasbo, da se predstavite na letošnji prireditvi Rap in hip hop poezija, ki se bo odvila že dvaindvajsetič zapovrstjo. Prireditev bo potekala v okviru festivala 27. Slovenski dnevi knjige v Mariboru v petek, 24. maja, ob 12. uri na odprtem odru knjižnega sejma na Grajskem trgu v Mariboru.

K sodelovanju vabimo vse začetnike, tudi tiste, ki bo to zanje morda prvi javni nastop kot tudi tiste mlade avtorje, ki že imajo izkušnje z nastopanjem in predstavljanjem svoje rap in hip hop glasbe. Zaželeno je, da so besedila v slovenščini, ni pa to pogoj za nastop.

 

Maraton bo povezoval karizmatični glasbenik in družbeni aktivist Mišel Amo Ristov, eden najprepoznavnejših ustvarjalcev na tem področju.
K nastopu na glasbenem maratonu Rap in hip hop poezija se je mogoče priglasiti do 5. 5. 2023 na naslovu misel.ristov@gmail.com.

View Event →
Dnevi knjige: Oddaja Omizje - Družina v sodobni slovenski literaturi
Apr
24
8:00 PM20:00

Dnevi knjige: Oddaja Omizje - Družina v sodobni slovenski literaturi

Predfestivalsko dogajanje 27. Slovenskih dnevov knjige v Mariboru

OMIZJE: OB SVETOVNEM DNEVU KNJIGE - DRUŽINA V SODOBNI SLOVENSKI LITERATURI

Pogovorna oddaja Televizije Maribor z gosti Tomom Podstenškom, Mileno Pivec in Tonjo Jelen

Sreda, 24. april 2023, ob 20.00, spored Tevelizije Mariborm, oddaja Omizje, vodi dr. Zoran Medved

V organizaciji RTVSLO - RC Maribor in MKC Maribor bo v sredo, 24. aprila, ob 20. uri na Televiziji Maribor na sporedu oddaja Omizje, ki jo vodi dr. Zoran Medved. Tema oddaje bo družina v sodobni slovenski literaturi, kot gosti pa bodo sodelovali Tomo Podstenšek, Milena Pivec in Tonja Jelen.

Oddaja postavlja v ospredje položaj družine v sodobni slovenski literaturi. Ta se pojavlja v različnih žanrih, v različnih zgodovinskih kontekstih, zgodba družine pa največkrat presega njen okvir in jo umešča v širše družbeno dogajanje nekega časa. V zadnjih letih, tako v prozi kot v poeziji, opažamo, da avtorice in avtorji vse pogosteje spregovorijo tudi o nekoč  zamolčanih temah, kakršne so družinsko nasilje, bolezen, nezmožnost rojevati otroke in drugih, praviloma osebnih izkušnjah. Pomembno je, ali so vse teme o družini v literaturi predstavljene verodostojno, saj ima vsak žanr v književnosti ali publicistiki svoje zakonitosti in pravila. Kdo jih krši, kdo zlorablja, in, spet, kako prepoznati dobro literaturo v njeni polni izraznosti?

o SOGOVORNIKIH V ODDAJI

Tonja Jelen je pesnica, literarna kritičarka in moderatorka. Je avtorica pesniških zbirk Pobalinka (Litera, 2016), Greva, ostajava, saj sva (Kulturni center Maribor, 2020) in Od točke nič (Litera, 2023). Piše tudi eseje, strokovne članke s področja literature, spremne besede k leposlovnim delom in literarne kritike za različne medije. Avtorica ima od leta 2019 status samozaposlene v kulturi.

Tomo Podstenšek piše predvsem prozo, s svojimi deli je bil trikrat med nominiranci za najboljši slovenski roman leta (nagrada kresnik), enkrat pa tudi v ožjem izboru za nagrado novo mesto, namenjeno najboljši knjigi kratkih zgodb. Redno objavlja v domačih in tujih literarnih revijah, več njegovih besedil je bilo nagrajenih na različnih natečajih in predvajanih na nacionalnem radiu. Je avtor sedmih romanov ter treh zbirk kratkih zgodb. Nekaj njegovih knjig je prevedenih tudi v hrvaški, srbski in poljski jezik.

Milena Pivec je založnica in urednica, dolgoletna direktorica Založbe Pivec, ki jo zdaj vodi njena hči Zala Stanonik. Milena Pivec je po večletnem delu v mariborski Založbi Obzorja sprejela odločitev, da bo ustanovila lastno založbo, ki je kmalu prerasla v energično založniško hišo, zdaj z že več kot dvajsetletno tradicijo ter z bogatim in raznolikim založniškim programom - od domačega do tujega leposlovja (proze, poezije in esejistike), žanrske literature, strokovnih monografij ter tudi knjig za otroke, učbenikov in različnih priročnikov.

Dr. Zoran Medved je urednik, novinar, komentator. Na RTV Slovenija je zaposlen od leta 1987, s svojim poglobljenim novinarskim delom daje tudi pomemben prispevek na kulturno-umetniškem področju v regiji in širše, saj v oddajah, ki jih snuje in vodi, osvetljuje številne sive lise kulturne politike, odpira pomembno razpravo o nevralgičnih točkah umetnosti ali umetniških žanrov ter omogoča vidnost, javni nastop, glas in prostor številnim ustvarjalkam in ustvarjalcem.

View Event →
Dnevi knjige: Literarno branje in izmenjevalnica knjig
Apr
23
6:00 PM18:00

Dnevi knjige: Literarno branje in izmenjevalnica knjig

Predfestivalsko dogajanje 27. Slovenskih dnevov knjige v Mariboru

MAJHNO OSVOBOJENO OZEMLJE ZA POEZIJO IN PROZO

Branje mladih literatov in izmenjevalnica knjig

Torek, 23. april 2024 // 18:00 // Kulturni inkubator

Ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, 23. aprila, bomo znova razprli majhno, vendar izjemno pomembno zatočišče za pesniško misel in mlado literaturo.

  • 18.00 IZMENJEVALNICA KNJIG

Katalonska navada veleva, da si na ta dan ljudje izmenjajo knjige in rože, zato vas pred branjem vabimo v izmenjevalnico knjig. Prinesite knjige, ki že nekaj časa ležijo na knjižnih policah. Izmenjati si želimo predvsem leposlovna dela (in nasvete za odlično branje), domov pa lahko odnesete toliko izvodov kot jih prinesete v izmenjevalnico. Morebitni presežek bo obogatil novo knjigobežnico v Kulturnem inkubatorju.

  • 19:00 LITERARNO BRANJE

Na literarnem branju se bodo s svežimi deli predstavili obetavni avtorji mlajše generacije, ki svojo ustvarjalnost razvijajo (tudi) v vzhodni Sloveniji: pisatelj Aljoša Toplak, pesnice Mila Kodrič CizerlEva Šubic, Nika Škof in pesnik Tom Veber.

Gostiteljica večera: Nina Medved // Povezovalka programa: Ajda Strajnar // Zasnova scenografije: Alja Pušič // Oblikovanje: Jovana Đukić, Maša Pušnik.

Dogodek je brezplačen.

Vljudno vabljene, vljudno vabljeni!


Organizacija in izvedba: Dve luni, zavod za poetizacijo sveta in Mladinski kulturni center Maribor – program MKC Črka in Kulturni inkubator

View Event →
Dnevi knjige: Pesem pogumnih src
Apr
23
1:00 PM13:00

Dnevi knjige: Pesem pogumnih src

  • Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru (map)
  • Google Calendar ICS

Predfestivalsko dogajanje 27. Slovenskih dnevov knjige v Mariboru

PESEM POGUMNIH SRC

Gostovanje Špele Frlic na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru

Torek, 23. april 2024, ob 13.00, Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru, pogovor vodi Dragica Haramija.

V organizaciji MKC Maribor in Filozofske fakultete Univerze v Mariboru bo v torek, 23. aprila 2024, ob 13. uri potekal pogovor s Špelo Frlic, ki ga bo vodila Dragica Haramija.

Nagrajeni roman Špele Frlic Bleščivka je napeta zgodba o nenavadnih dogodkih pa tudi zgodba o strahu, ki zraste iz predsodkov do vsega, kar je drugačno, tuje ali nenavadno. Nenazadnje je to tudi zgodba o tem, kako tak strah lahko premagamo – s skupnimi močmi in z močjo umetnosti. Mladinski roman je izšel v znameniti zbirki Knjižnica Sinjega galeba, najstarejši slovenski knjižni zbirki za mladino.

o literarni gostji

Foto: Andrej Petelinšek

Špela Frlic (1982) je diplomirala iz primerjalne književnosti in novinarstva ter zaključila znanstveni magisterij iz folkloristike na temo sodobnega pripovedovanja v slovenskem prostoru. Deluje predvsem na področju pripovedovanja in ljudskih pravljic, pri svojem delu pa odrsko in literarno ustvarjanje dopolnjuje s producentskim in pedagoškim udejstvovanjem.

Svojo pripovedovalsko pot je začela na Radiu Študent v okviru skupine Za 2 groša fantazije, z Ano Duša je delovala v okviru Pripovedovalskega Varieteja, od leta 2019 pa vodi zavod Homo Narrans, ki je namenjen razvoju in raziskavi pripovedovalskih praks. Pet let je vodila otroški program na Vodnikovi domačiji Šiška, sedem let je bila programska vodja Pripovedovalskega festivala. Ustvarjalni in pedagoški razmislek na področju pripovedovanja najbolj intenzivno poglablja v okviru projekta Pravljični studio Zavoda Divja misel (www.pravljicnistudio.si), ki ga idejno in vsebinsko vodi. Projekt se z razvojem pripovedovalskih orodij in kulturno-umetnostnih vsebin posveča razvoju pripovedovalskih kompetenc pri otrocih.  Zanj je skupaj s sodelavci prejela nagrado Zlata kocka 2023.

Za pisateljski prvenec Bleščivka (Mladinska knjiga, 2022) je prejela nagrado Večernica 2023, roman pa je bil tudi med nominiranci za Levstikovo nagrado in je prejel znak Zlata hruška.

View Event →
Dnevi knjige: Literarna matineja s Špelo Frlic na OŠ Janka Padežnika
Apr
23
10:30 AM10:30

Dnevi knjige: Literarna matineja s Špelo Frlic na OŠ Janka Padežnika

Predfestivalsko dogajanje 27. Slovenskih dnevov knjige v Mariboru

ZAKAJ NA BLEŠČIVKI NIHČE VEČ NE ČIVKA?

Torek, 23. april 2024 // 10:00 // OŠ Janka Padežnika Maribor

V organizaciji MKC Maribor, Mariborske knjižnice, Slavističnega društva Maribor ter filozofske fakultete, Pedagoške fakultete in OŠ Janka Padežnika bo v torek, 23. aprila 2024, ob 10. uri potekala Literarna matineja s Špelo Frlic. Pogovor bo vodila Andreja Erdlen.

Bleščivka je pisateljski prvenec Špele Frlic, uveljavljene pripovedovalke in programske vodje Pripovedovalskega festivala. Fantastični mladinski roman, opremljen z ilustracijami Tereze Prepadnik, je napeto pustolovsko branje, za katerega je avtorica prejela 27. večernico, književno nagrado za najboljše otroško ali mladinsko delo minulega leta, ki jo podeljuje časnik Večer.

o literarni gostji

Foto: Andrej Petelinšek

Špela Frlic (1982) je diplomirala iz primerjalne književnosti in novinarstva ter zaključila znanstveni magisterij iz folkloristike na temo sodobnega pripovedovanja v slovenskem prostoru. Deluje predvsem na področju pripovedovanja in ljudskih pravljic, pri svojem delu pa odrsko in literarno ustvarjanje dopolnjuje s producentskim in pedagoškim udejstvovanjem.

Svojo pripovedovalsko pot je začela na Radiu Študent v okviru skupine Za 2 groša fantazije, z Ano Duša je delovala v okviru Pripovedovalskega Varieteja, od leta 2019 pa vodi zavod Homo Narrans, ki je namenjen razvoju in raziskavi pripovedovalskih praks. Pet let je vodila otroški program na Vodnikovi domačiji Šiška, sedem let je bila programska vodja Pripovedovalskega festivala. Ustvarjalni in pedagoški razmislek na področju pripovedovanja najbolj intenzivno poglablja v okviru projekta Pravljični studio Zavoda Divja misel (www.pravljicnistudio.si), ki ga idejno in vsebinsko vodi. Projekt se z razvojem pripovedovalskih orodij in kulturno-umetnostnih vsebin posveča razvoju pripovedovalskih kompetenc pri otrocih.  Zanj je skupaj s sodelavci prejela nagrado Zlata kocka 2023.

Za pisateljski prvenec Bleščivka (Mladinska knjiga, 2022) je prejela nagrado Večernica 2023, roman pa je bil tudi med nominiranci za Levstikovo nagrado in je prejel znak Zlata hruška.

View Event →